St. Vincent współpracowała z tak różnymi artystami jak David Byrne, Bon Iver czy grupa Swans. Jeździła we wspólne trasy z Arcade Fire, The National i The Black Keys. Nagrała cztery znakomite płyty, z których ta najnowsza – "St. Vincent" – znalazła się na pierwszym miejscu albumów roku 2014 według tygodnika "NME".

Reklama

Jonny Greenwood, czyli gitarzysta Radiohead i kompozytor muzyki filmowej, przyjedzie z London Contemporary Orchestra. Artyści wykonają program, na który złożą się fragmenty kompozycji Greenwooda powstałych na potrzeby filmów "Aż poleje się krew" ("There Will Be Blood"), "Mistrz" ("The Master") i "Norwegian Wood" oraz prace klasyków muzyki współczesnej: Philipa Glassa, Michaela Gordona oraz Xenakisa. Na każdy z przyszłorocznych koncertów złoży się unikatowy repertuar. Przedsmak współpracy gitarzysty i londyńskiej orkiestry dostaliśmy kilka tygodni temu, kiedy muzycy wzięli udział w sesji dla Boiler Room, po raz pierwszy w historii prestiżowego cyklu prezentując muzykę inną od elektroniki i alternatywy. – To ekscytujące, ponieważ wszystko może się zdarzyć – skomentował swą współpracę z filharmonikami Anglik.

Pochodząca z Leeds grupa Alt-J, która miejsce w muzycznych encyklopediach zapewniła sobie debiutanckim "An Awesome Wave", miała wszelkie powody, by spocząć na laurach. Ale... zespołu nie zatrzymała ani ogromna popularność pierwszej płyty, ani mordercze dwa lata w trasie koncertowej, ani zmiany personalne. Do nagrania "This Is All Yours" wykorzystali to samo studio, w którym stworzyli debiut. Za konsoletą ponownie usiadł Charlie Andrew. – Nie chcieliśmy wydawać kupy pieniędzy na studio w Los Angeles i zatrudnienie Ricka Rubina – wyznał szczerze wokalista i klawiszowiec Gus Unger-Hamilton. Sprawdzone sposoby zadziałały. "This Is All Yours" zebrało świetne recenzje, album zadebiutował na pierwszym miejscu UK Top 40 i zyskał nominację do nagrody Grammy dla najlepszego albumu z muzyką alternatywną, a przy okazji okazało się, że z muzyki Miley Cyrus można wyjąć fajne sample.

Open'er 2015 odbędzie się w dniach 1-4 lipca 20015 roku, tradycyjnie na lotnisku Gdynia-Kosakowo.