Jednym z tych debiutujących na nadwiślańskim piasku artystów jest Solomun, czyli założyciel wytwórni – Diynamic. On oraz jego oficyna bardzo mocno wpłynęli na dzisiejsze brzmienie muzyki house, rozsławiając charakterystyczne ciepło i melodyjność, które szybko zaczęły być kopiowane przez wielu. Sam Solomun jest jednym z najbardziej cenionych artystów ostatnich lat – ma na koncie tytuły DJ-a i Producenta Roku od takich instytucji, jak "Mixmag", "Groove Magazine" czy DJ Awards Ibiza.

Reklama

Spor jako jedyny z dzisiejszej listy miał już okazję wystąpić na Audioriver. Moment na powrót jest jednak idealny, bo artysta właśnie wydał swój debiutancki album, "Caligo".

Hercules & Love Affair albumów na koncie mają już trzy, ale z ostatnim, wydanym przed rokiem, jeszcze w Polsce nie gościli. W przypadku tej grupy to tak, jakby nigdy w naszym kraju nie byli, bo każdą płytę, lider zespołu – Andy Butler – nagrywa z zupełnie nowym składem. To, co się nie zmienia, to autorskie podejście do odświeżania i odmieniania klasycznych klubowych brzmień. Na najnowszym "The Feast of The Broken Heart" słychać m.in. oldschoolowy house w popowym wydaniu.

Muzykę na wskroś nowoczesną i unikatową tworzy także John Talabot. Jego debiutancki album "Fin" znalazł się na trzecim miejscu listy najlepszych płyt 2012 roku wg największego portalu poświęconego elektronice, Resident Advisor. Rok później to samo medium dało pierwsze miejsce kompilacji "DJ Kicks" Talabota, a niedawno artysta zamknął pierwszą dwudziestkę najlepszych DJ-ów na świecie. John to jednak nie tylko "klubowe" nazwisko, bo jego twórczością zachwycają się także takie media, jak "NME" czy "Pitchfork".

Reklama

Siódme miejsce na liście najlepszych live actów 2014 roku wg Resident Advisor zajął z kolei duet Karenn, który tworzą artyści dobrze znani ze swoich solowych projektów: Blawan i Pariah. Ich wspólne występy należą do najbardziej niespodziewanych, bo nigdy nie wiadomo, jak zakończy się dialog duetu prowadzony za pomocą imponującej liczby elektronicznych maszynek. Jednego sprzętu na pewno jednak nie zobaczymy – laptopa.

W naszym kraju jeszcze nigdy nie gościł projekt Graze. On także powstał z połączenia dwóch pełnoprawnych, solowych artystów. Adam Marshall wywodzi się z house'u i techno, a Christian Andersen z brzmień jungle i dubstep. Z połączenia powstała muzyka świeża i umykająca szufladkom, a znajdziemy ją m.in. na dwóch świetnych albumach: "Edges" z 2013 roku i "Soft Gamma Repeater" z listopada 2014. Obie płyty ukazały się nakładem wytwórni New Kanada, której Adam Marshall jest właścicielem. Dwa ostatnie na liście zagraniczne projekty reprezentują brzmienia drum'n'bass, ale każde od nieco innej strony.

SpectraSoul to duet producencki, który po wydanym w 2012 roku debiutanckim albumie "Delay No More", w maju wróci z albumem "The Mistress".

Reklama

Z kolei Jaguar Skills to jeden z najsprawniejszych DJ-ów na świecie, którego sety i mikstejpy przeszły do historii. Choćby "1979-2006: A Hip-Hop Odyssey – 800 Tracks In 45 Minutes", który został ściągnięty ponad milion razy i był wielokrotnie prezentowany w BBC Radio 1.

Listę zamyka polski artysta Baasch, o którym w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno dzięki wydanemu 2 marca świetnemu albumowi "Corridors". Autor nie zawiódł nadziei pokładanych w nim po debiutanckiej EP-ce "Simple Dark & Romantic Songs" oraz ścieżce do filmu "Płynące wieżowce". "Corridors" to płyta dojrzała i przejmująca, której słucha się świetnie od A do Z.

Na Audioriver 2015 wystąpią również: Róisín Murphy, Anja Schneider, Audion live, Baasch, Ben Klock, Fur Coat, Graze live, Hercules & Love Affair, High Contrast, Icicle Entropy live, Jaguar Skills, John Talabot, Kalipo live, Karenn live, Marcel Dettmann, Nervy, Noisia, Roni Size, Reprazent live, Simian Mobile Disco (dj set), Solomun, SpectraSoul, Spor feat. Linguistics i Tale Of Us.

W tej chwili trwa sprzedaż drugiej promocyjnej puli biletów dwudniowych w cenie 190 zł i trzydniowych w cenie 240 zł. Dostępne są one w salonach Empik w całej Polsce oraz na Audioriver.ebilet.pl. Ponowny wzrost cen nastąpi 11 maja.