The Residents to bardziej idea niż zespół w tradycyjnym, rockandrollowym tego słowa znaczeniu. Kolektyw artystyczny, którego działania wykraczają daleko poza nagrywanie płyt (choć awangardziści z Kalifornii mają już ich w dorobku kilkadziesiąt) i granie koncertów (choć te niezmiennie robią piorunujące wrażenie), bo The Residents to również sztuka performatywna, video art i projekty multimedialne, do których angażowani są często inni artyści. Surrealistyczny, niepokojący show The Residents będzie na pewno jedną z najwspanialszych chwil tegorocznego OFF Festivalu.

Reklama

W swojej rodzimej Norwegii Susanne Sundfor jest wielką gwiazdą. Poza granicami ojczyzny jeszcze na fali wznoszącej, również za sprawą znakomitych wspólnych nagrań z Röyksopp, M83 czy Nilsem Petterem Molvaerem. Fenomenalna wokalistka, pianista i kompozytorka, w której muzyce eteryczny pop przenika się z intensywnym pulsem electro, jazzowym feelingiem i elegancją muzyki klasycznej. Wydany w tym roku album "Ten Love Songs", szósty już w dorobku artystki, przez recenzenta "The Guardian" został uznany za doskonały.

Sun Ra to pochodzący z Saturna kompozytor, pianista, poeta i filozof, pionier afrofuturyzmu i lider jednego z najbardziej oryginalnych zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Gdyby żył, miałby dzisiaj 101 lat. Na szczęście, jego dzieło nie zostało porzucone i Sun Ra Arkestra wciąż działa, pod kierownictwem saksofonisty Marshalla Allena, ucznia i współpracownika Sun Ra od połowy lat 50. ubiegłego wieku. Ich muzykę trudno jednoznacznie sklasyfikować – grali jazz tradycyjny i free, zachłystywali się fusion i elektroniką, eksperymentowali, poszukiwali, wracali do korzeni... Dzisiaj koncerty Sun Ra Arkestra to jedyna w swoim rodzaju podróż przez ostatnie 60 lat muzyki. I oczywiście w kosmos.

Na katowickim OFF Festivalu wystąpią również inni nowi artyści: Doldrums, King Khan & The Shrines, Kaszebe, LXMP, Hidden World, Ukryte Zalety Systemu, [peru], Małe Miasta, Olivia Anna Livki, Dog Whistle, Enchanted Hunters, Rycerzyki, Tania O., Kortez, PAN Records Showcase: Afrikan Sciences, Lee Gamble, M.E.S.H. i Jubilee Party curated by Ron Morelli.

OFF Festival odbędzie się w tym roku w dniach od 7 do 9 sierpnia, a wystąpią na nim, oprócz wyżej wymienionych, m.in. Patti Smith grająca "Horses", Ride, Run The Jewels, Sun Kil Moon, Young Fathers, Sunn O))), Xiu Xiu grający muzykę z "Twin Peaks", Ten Typ Mes, Jacek Sienkiewicz, Pablopavo i Ludziki, Mick Harvey grający pieśni Serge'a Gainsbourga i Arto Lindsay z zespołem.

Karnety na OFF Festival Katowice 2015 można nabyć w OFF Sklepie lub w sieci Ticketpro i Ebilet oraz w salonach Empik.