China Moses, nowa gwiazda jazzu i muzyki soul jest także modelką, aktorką, prezenterką francuskiej MTV, ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i charytatywnych akcji AIDS Solidarity. Jest też córką znakomitej wokalistki Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Mosesa.

Reklama

– Album Moses "This One's For Dinah" stał się sensacją i wydarzeniem artystycznym ostatnich lat. Wokalistka koncertuje dość rzadko, przeważnie na największych festiwalach, i dlatego cieszymy się, że możemy przedstawić tę artystkę, mam nadzieję, że nie tylko poznańskiej publiczności – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu i organizator koncertu.

China Moses już, jako nastolatka grała w filmach Jean-Baptiste Mondino, a pierwsze nagrania (np. singiel "Time" z 1996 roku) pozwoliły jej zaistnieć na francuskim rynku. Ogromna pasja, wrodzony talent oraz doskonały głos szybko stały się rozpoznawalne dla miłośników francuskiego nowego jazzu, muzyki soulowej i rhythm'n'bluesa.

W jej zespole pojawiali się popularni artyści jak Meshell Ndegeocello, DJ Mehdi czy kultowy we Francji Étienne de Crécy. W ciągu kilku lat amerykańsko-francuska wokalistka zrealizowała trzy ciekawe albumy: "China", "On Tourne en Rond" oraz "Good Lovin". Zaistniała też na obszarze electro hip hopu.

Popularność China Moses budowała będąc prezenterką MTV i gwiazdą TV. Pojawiała się w filmach i na scenach teatralnych, realizowała teledyski ze swoją muzyką. W telewizji Arte prowadziła program "Soul Power" oraz „"Summer of Soul", w radio cykliczną audycję "MadeINChina" prezentując nie tylko swoją muzykę, ale także nagrania największych wokalistek jazzu i bluesa.

Przełomowym okazało się spotkanie z pianistą i kompozytorem Raphaele Lemonnier. Zrealizowany wspólnie projekt "Gardenias For Dinah" – hołd dla wielkiej amerykańskiej wokalistki Dinah Washington, pozwolił zaistnieć China Moses także, jako znakomitej wokalistce jazzowej. Artystka podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note Records i stała się – wraz z Cassandrą Wilson i Norah Jones – ważną wokalistką dla tej firmy fonograficznej.

Wokalistka z programem standardów Dinah Washington występowała na najważniejszych estradach świata i powróciła do Francji już w glorii światowej gwiazdy. Piosenki China Moses opanowały europejskie radiostacje, a nagrania włączano do ważnych programów np. "Female Vocal Ballads" czy "Jazz Sister-Soul Sister".

– China Moses i Raphael Lemonnier stworzyli niezwykle ciekawą muzyczną podróż po stylach bluesa i jazzu – mówi Dionizy Piątkowski. – W subtelnej, jazzowo wyrafinowanej formie i sztuką wokalistyki China Moses oddaje naturalność brzmienia i emocje.

Sama wokalistka mówi o swojej muzyce: – Od metalu, przez soul, piękne ballady i ostry funk. To wszystko jest pokarmem dla duszy.

W nowym albumie "Crazy Blues" artystka nawiązuje do sztuki wielkich wokalistek od Dinah Washington po Mamie Smith, Helen Humes, Esther Phillips, Niny Simone, a nawet Janis Joplin i Donnę Summer. Recenzent londyńskiego "The Times" napisał o Moses "zrodziła się nowa, wielka gwiazda soul-jazzu", a opisując koncert dodał: – Olśniewająca, z kieliszkiem czerwonego wina, w wysokich, modnych, paryskich obcasach przejmuje estradę w jednej chwili, by wprowadzić publiczność do swojego, pięknego, jazzowego świata.

Koncert Chiny Moses odbędzie się 18 kwietnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu.