Tegoroczna trasa koncertowa Steve'a Vaia związana jest z 25. rocznicą płyty "Passion and Warfare" (1990), jednej z najważniejszych prac amerykańskiego gitarzysty. Na krążku znalazły się tak znane utwory z katalogu Vaia, jak m.in. "For the Love of God", "Liberty", "The Animal" czy "Blue Powder". Podczas koncertów w 2016 roku fani talentu gitarzysty wysłuchają ich na żywo wszystkich – od pierwszego do ostatniego. Koncert odbędzie się w warszawskim klubie Progresja.

Reklama

Światowa trasa koncertowa "Passion and Warfare 25th Anniversary Tour" rozpoczęła się 28 maja, koncertem na World Guitar Festival w Quebecku. Następnie Vai będzie występował w Europie, zanim – w październiku – pojedzie do Stanów Zjednoczonych. Specjalną atrakcją dla fanów we Włoszech i Niemczech będą dodatkowe koncerty z innym gitarowym wirtuozem Joe Satrianim. Europejska część trasy zakończy się 30 lipca w Tbilisi.

Planowane jest także przygotowanie jubileuszowego wydawnictwa pt. "Passion and Warfare 25th Anniversary Edition", zawierającego cyfrowo odnowiony oryginalny materiał, niepublikowane wcześniej piosenki, a także album "Modern Primitive", także zawierający nieznane dotąd archiwalne nagrania.

Steve Vai (ur. 1960 r. w Nowym Jorku) uchodzi za jednego z najwybitniejszych wirtuozów gitary na świecie. Gry uczył się u Joe Satrianiego oraz w prestiżowej Berklee Collage of Music w Bostonie; terminował w zespole Franka Zappy. Jego kariera zaczęła się w momencie, gdy wysłał Zappie – słynnemu muzycznemu ekscentrykowi, kompozytorowi, aranżerowi, gitarzyście i liderowi – ręcznie opracowane transkrypcje jego gitarowych solówek. Pozytywistyczna praca u podstaw zaimponowała Zappie, który zaprosił młodego gitarzystę na spotkanie, a następnie zaproponował Vaiowi pracę gitarzysty w swoim zespole. Wspólnie nagrali 6 albumów ("Tinsel Town Rebellion", "You Are What You Is", "Ship Arriving Too Late", "Man from Utopia", "Them or Us", "Thing-Fish").

W 1984 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę, zatytułowaną "Flex-Able". Następnie dołączył do grupy byłego wokalisty Van Halen, Davida Lee Rotha, z którą nagrał dwie płyty. Vai zaczął być traktowany jak strona w konflikcie między Rothem a gitarzystą Van Halen, Eddiem Van Halenem. Wkrótce młodego gitarzystę z formacji Rotha zaczęto traktować jako rywala słynniejszego i starszego Van Halena. W 1989 r. Vai dołączył do glam-rockowego zespołu Whitesnake, po opuszczeniu którego skoncentrował się na karierze solowej. W 1990 roku ukazał się krążek "Passion and Warfare".

Reklama

Dziś Vai jest jednym z najsłynniejszych gitarzystów na świecie. Jest także członkiem formacji G3, złożonej z trzech wybitnych techników gry na gitarze: trio regularnie tworzą Vai i Satriani, którzy dobierają trzeciego muzyka – co roku wybierany jest inny gitarzysta. W 1997 roku ukazał się album "G3: Live in Concert".

W XXI wieku Vai chętnie występuje w towarzystwie orkiestr symfonicznych, starając się połączyć swoje ciężkie, rockowe brzmienie z aranżacjami swoich utworów w duchu muzyki poważnej. Ostatnią pracą gitarzysty jest wydana w 2012 r. studyjna płyta "The Story of Light", a także koncertowa "G3 Live: Rockin' in the Free World" (2013), nagrana z triem G3 w składzie z Joe Satrianim i Yngwiem Malmsteenem.