Festiwal zacznie się w czwartek, 14 lipca i potrwa do niedzieli.

Reklama

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie akordeonista Kimmo Pohjonen z Finlandii.

"To muzyk eksperymentujący. Z akordeonem wyczynia różne niestworzone rzeczy. Artysta bada i sprawdza granice tego instrumentu. Jeśli ktoś postrzegał do tej pory akordeon w sposób tradycyjny, to sposób w jaki gra na nim fiński muzyk po prostu go zadziwi. W swojej twórczości ociera się o szereg gatunków, m.in. jazz, elektronikę i oczywiście folk" - poinformowała Kminikowska.

W Gdańsku Pohjonen zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego, wydanego w 2015 r., albumu „Sensitive Skin” nagranego z udziałem dwóch córek: Inki i Saany.

W trakcie festiwalu wystąpi także kwartet folkowo-rockowy Valkyrien Allstars z Norwegii. Muzycy akompaniują na tradycyjnych norweskich skrzypcach Hardanger do śpiewu głównej wokalistki. Założony w 2002 r. zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Grupa wydała do tej pory cztery albumy.

Reklama

Podczas "Dźwięków Północy" przed polską publicznością zadebiutuje również Aallotar. To duet stworzony przez amerykańską skrzypaczkę pochodzenia fińskiego Sarę Pajunen i fińską akordeonistkę Teija Niku. Ich rodziny mieszkały kiedyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Debiutancki krążek duetu "In Transit" ukazał się w 2014 r.

Kolejnym festiwalowym wykonawcą będzie Basco (Dania/Szwecja), który jest pierwszym ludowym zespołem smyczkowym nominowanym do prestiżowej nagrody Nordic Music Prize w 2014 r. Kwartet został tak wyróżniony za swój ostatni album studyjny "The Remarkable Return of Old Man Basco". Indywidualnie muzycy grupy zdobywali laury tego konkursu: Ale Carr grający na cytrze otrzymał tytuł Muzyka Roku 2013 i Kompozytora Roku 2015, a Hal Parfitt-Murray został Wokalistą Roku 2012.

Do Gdańska zaproszono ponadto norweskie trio Vassvik. Założył je Torgeir Vassvik, artysta pochodzący z regionu Gamvik, położonego na samej północy Laponii. Muzyk wykorzystuje w swojej twórczości joik - tradycyjny, szamański styl wokalny miejscowego ludu Saamów. Gra on też na gitarze oraz bębnie obręczowym. Grupę Vassvik tworzą również wiolonczelista i skrzypek.

Podczas festiwalu "Dźwięki Północy" wystąpi też Helene Blum&Harald Haugaard Band z Danii. Harald Haugaard uchodzi za wirtuoza skrzypiec, jego oryginalne kompozycje o współczesnym charakterze są głęboko zakorzenione w muzycznej tradycji tego kraju. Artysta jest 12-krotnym laureatem Duńskich Nagród Muzycznych. Helene Blum zachwyca zaś słuchaczy ekspresyjnym, krystalicznym głosem. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista, gitarzysta i perkusista.

W festiwalu wystąpią również rodzime formacje: Kapela Maliszów, Vołosi oraz polsko-ukraińska grupa Dagadana.

Koncerty odbywać się będą w Centrum św. Jana, zlokalizowanym w XIV-wiecznym kościele św. Jana. Ta gotycka świątynia jest użytkowana od 1995 r. przez NCK.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi "Dźwięki Północy", który potrwa do niedzieli, będą m.in. warsztaty śpiewu i tańca.

Festiwal został zapoczątkowany jeszcze w latach 70. jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych, by z czasem rozszerzyć swój zasięg o udział grup ludowych z Polski, wreszcie - przedstawicieli krajów nadbałtyckich. W latach 90. funkcjonował pod nazwą Festiwal Ludów Północy, a od 1999 r. organizowany jest jako "Dźwięki Północy". Od 2010 r. odbywa się co dwa lata.

Aleksandra Kminikowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku podkreśliła, że "Dźwięki Północy" to jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce.

"Prezentujemy muzykę współczesną, inspirowaną folklorem i tradycją krajów położonych na półkuli północnej. Od kilku lat w programie festiwalu stawiamy nacisk na artystów z państw położonych nad Bałtykiem, szczególnie skandynawskich" - dodała kurator festiwalu.