Elling i Cohen wystąpią na zakończenie festiwalu, 25 lutego. W sali koncertowej NOSPR w Katowicach miłośnicy jazzu najpierw usłyszą trio Cohena, a później kwartet Ellinga z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Reklama

Kurt Elling, pochodzący z Chicago, był wielokrotnie honorowany tytułem "Męskiego Wokalisty Roku" przez Jazz Journalists Association. Jego repertuar obejmuje oryginalne kompozycje i współczesne interpretacje standardów. Za płytę „Dedicated To You” otrzymał nagrodę Grammy dla najlepszego jazzowego albumu wokalnego.

Avishai Cohen jest jednym z najpopularniejszych współczesnych muzyków jazzowych. Przez magazyn "Down Beat" określany jest "wizjonerem gatunku". W twórczości łączy wpływy jazzu tradycyjnego i muzyki żydowskiej. Wychowany w Izraelu kontrabasista w połowie lat 90. przeprowadził się do Nowego Jorku.

Kwintet Jeana-Luca Ponty`ego wystąpi 22 lutego. Artysta zaprezentuje materiał z płyty “The Atlantic Years”. Będzie to jego polska premiera.

Przyszłoroczna Zadymka potrwa osiem dni. Rozpocznie ją 18 lutego gala bielskiego jazzu. W Bielsku-Białej wystąpią też Kandace Springs, MF Robots, tria Roberta Szewczugi, Joey`a DeFrancesco i Monty`ego Alexandra oraz kwartet Macieja Obary. Tradycyjnie jeden z koncertów odbędzie w schronisku górskim na Szyndzielni. W sobotę, 24 lutego, gwiazdą wieczoru będzie kapela góralska „Śtyry” wraz z przyjaciółmi.

Zadymce towarzyszył będzie konkurs dla młodych zespołów. Trójka finalistów, których wyłoni jury, wystąpi 19 lutego w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej. Koncert wybranego wówczas laureata poprzedzi następnego dnia występ Leszka Możdżera.

Z okazji jubileuszu Zadymki festiwalowi towarzyszyła będzie wystawa plakatów z dotychczasowych edycji. Ukaże się też wydawnictwo "20 lat Jazzowej Zadymki".

Podczas dotychczasowych edycji Zadymki w Bielsku-Białej występowało wielu wybitnych muzyków, m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, zespół Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson.