Tegoroczne Róbrege odbędzie się 29 września, podobnie jak w minionych latach w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej).

Reklama

To już VI edycja po reaktywacji imprezy, która wciąż w nowoczesny sposób podąża za trendami, popularyzując tradycję, historię oraz dorobek artystyczny polskiej sceny niezależnej.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: Paweł Sky & nowy+eren 101% improwizacji, Ziggie Piggie & goście, Armia, Maleo Reggae Rockers & goście, Izrael & goście, Joint Venture Sound System gra Brylewskiego.

Bilety w cenie 30 zł (w dniu koncertu 40 zł) są w sprzedaży.

Pierwsza edycja odbyła się w październiku 1983 roku w klubie na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Sukces imprezy spowodował zmianę miejsca, na wielokrotnie większy namiot cyrkowy na rogu ulic Towarowej i Chłodnej.

Reklama

Edycja 1990 odbyła się na Torwarze. Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza widowiska muzyczno-parateatralnego czy performance o niezwykłej ekspresji i dynamice zdarzeń. Stawiał na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności. Wbrew nazwie oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim grupy grające punk czy nową falę.

Reklama

To wiele konwencji i inspiracji: postpunkowych, etnicznych czy, rzecz jasna, regałowych, dających jednak pozytywną wibrację za pomocą niekomercyjnych środków artystycznych. „Róbrege”, to rób pozytywne wibracje, a nazwa to spolszczony tytuł piosenki „Do the Reggae”, śpiewanej przez wielu wykonawców tego gatunku. Rangę międzynarodową zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd. Był jednym z najważniejszych festiwali na mapie polskiej muzyki w latach 80-tych.
Z nurtu muzycznej alternatywy festiwalu Róbrege wywodzi się grono osób będących dzisiaj czołowymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Są to m.in. Dariusz Malejonek, Kayah, Muniek Staszczyk czy Tomasz Budzyński.

Po wielu latach przerwy Róbrege powróciło w 2013 roku w formule jednodniowej i od tamtej pory odbywało się na początku października w namiocie przy PKiN.

Za jego reaktywacją stali dawni założyciele festiwalu, Sławomir Rogowski, Paweł Kelner Rozwadowski i Robert Brylewski, którzy po 30-latach zawiązali Konfraternię Róbrege. Reaktywację, w roku 2013, wydatnie wsparła Stołeczna Estrada oraz jej producent Dariusz Świerczek.