Rosyjska pianistka zagra w Auli Novej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jak poinformował PAP w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Paweł Kwiatkowski, Awdiejewa wystąpi z recitalem chopinowskim w dużej mierze pokrywającym się z programem, który doprowadził ją do zwycięstwa przed dziesięciu laty.

Reklama

- Ówczesne zwycięstwo otworzyło jej drzwi do prawdziwie światowej kariery i powszechnego uznania. Od tego czasu koncertuje praktycznie na całym świecie, a aura otaczająca jej wyjątkową osobowość artystyczną szybko zapewniła jej trwałem miejsce wśród najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Obecna wizyta artystki w Poznaniu będzie pierwszym jej występem od 2013 roku – powiedział Kwiatkowski.

- Podczas koncertu usłyszymy mazurki, preludia, scherzo, jednak recital rozpoczną wspaniałe Wariacje na temat "Eroiki" Es-dur op. 35 Ludwiga van Beethovena. Po raz pierwszy również artystka zgodziła się na udział w rozmowie na scenie; opowie o muzyce, o swoich przeżyciach, planach koncertowych i płytowych – dodał.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.

Paweł Kwiatkowski podkreślił, że artystka zrezygnowała z honorarium, by wszystkie pozyskane środki mogły zostać przeznaczone w całości na pomoc dla usamodzielniającej się młodzieży opuszczającej Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pod Wrześnią.

Artystka przybędzie do Poznania na zaproszenie Fundacji CHCEmisie, która od lat organizuje w stolicy Wielkopolski koncerty charytatywne. Dochód z ośmiu poprzednich edycji koncertu pozwolił fundacji na przeprowadzenie szeregu działań wspomagających, realizację programów edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.

- Niezmiennie dbamy o najwyższy poziom artystyczny tych wydarzeń muzycznych, czego gwarantem jest doborowe grono wykonawców: w latach ubiegłych występowali na naszych koncertach najwybitniejsi pianiści i skrzypkowie młodego pokolenia, tej rangi, co Jacek Kortus, Michał Szymanowski, Agata Szymczewska, Michał Bracha, Jakub Jakowicz, Celina Kotz i wielu innych znakomitych artystów – powiedział Kwiatkowski.

Gospodarzem koncertu będzie Daniel Szpilman, wnuk Władysława Szpilmana.