Audioriver to jeden z największych w Europie festiwali muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku na nadwiślańskiej plaży w Płocku (Mazowieckie) od 24 do 26 lipca odbędzie się jubileuszowa 15. edycja tej imprezy.

Reklama

Organizatorzy Audioriver przypomnieli we czwartek, że „od lat festiwal składa się nie tylko z koncertów, ale i wielu dodatkowych aktywności, takich jak panele dyskusyjne, warsztaty czy targi muzyczne”. Ta część festiwalu odbywa się w różnych częściach Płocka w ramach cyklu wydarzeń zatytułowanych Audioriver Sobótka – od nazwy zalewu na tamtejszej nadwiślańskiej plaży, będącego popularnym miejscem rekreacji.

Audioriver to festiwal wielowymiarowy, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pokazać światu swoje pomysły, reprezentują ciekawe lub ważne inicjatywy albo posiadają zdolności artystyczne i chcą je wykorzystać przy organizacji naszego jubileuszu” – powiedział m.in. Piotr Orlicz-Rabiega, szef Audioriver, cytowany w festiwalowym komunikacie.

Jak podkreślili twórcy Audioriver, do współpracy mogą zgłosić się wszyscy chcący zaprezentować swoją działalność wielotysięcznej publiczności, w tym np. performerzy, studenci uczelni plastycznych „czy osoby, które chcą po prostu wykazać się swoją kreatywnością lub mają pomysł na ciekawą aktywność”. Chętni mogą przesyłać zgłoszenia wraz z opisem proponowanego projektu, który stanie się częścią 15. edycji festiwalu, na adres: sobotka@audioriver.pl.

Wśród wykonawców, którzy tworzą line-up tegorocznej odsłony Audioriver, organizatorzy festiwalu wymienili dotychczas m.in. duety Artbat, Catz'n Dogz i Kas:st, Viper Diva oraz Joyhauser, a także Bryana Gee i Dr. Rubinstein. Gwiazdami tegorocznej edycji imprezy, jak podali dotąd jej twórcy, będą Orbital, ZHU i Gorgon City.

W 2019 r. na festiwalu, który odbywał się od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Główne koncerty odbywały się tradycyjnie na nadwiślańskiej plaży w Płocku. Podczas imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W ramach ostatniej odsłony Audioriver, podobnie jak podczas poprzednich edycji, festiwal gościł także na płockim Starym Rynku. Zorganizowano tam panele dyskusyjne, w tym np. o przyszłości muzyki elektronicznej i muzyce tego gatunku w grach komputerowych. Imprezą towarzyszącą były targi muzyczne.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali tam m.in.: Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.