"Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2020 został przełożony ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Zachęcamy, żeby nasi stali widzowie pozostali w najbliższy weekend w domach i uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu online, które dla nich przygotowaliśmy – YAPA Home Office" - poinformował rzecznik festiwalu Maciej Trojanowski.

Reklama

Będzie to seria transmisji internetowych, która zostanie udostępniona na kanałach Youtube i Facebook. Już w piątek fani piosenki studenckiej będą mogli obejrzeć retransmisje najlepszych koncertów zagranych na Yapie w ostatnich latach. Natomiast w sobotę transmitowane będą występy zespołów, które tego właśnie dnia miały pojawić się w Łodzi. Za pośrednictwem internetu będzie można posłuchać artystów z Gdańska, Warszawy i Łodzi. Wystąpią m.in. Słodki Całus od Buby, Grupa Na Swoim, Olek Grotowski, Zbyszek Stefański, Irena Salwowska, Caryna i Oreada.

W niedzielę zaplanowano kolejną transmisję z Łodzi - będą to najlepsze studenckie występy z ostatnich lat.

YAPA to najstarszy łódzki festiwal i jedno z najdłużej organizowanych tego typu wydarzeń w Polsce, adresowany do fanów poezji śpiewanej, piosenki turystycznej, autorskiej i folkowej. W konkursach YAPY debiutowały niegdyś takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Politechnika Łódzka, Studenckie Radio Żak i inne organizacje działające na uczelni. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1974 roku.