Jak podali twórcy Audioriver, oprócz głównych wydarzeń muzycznych i towarzyszących, planowanych od 23 do 25 lipca 2021 r., elektroniczne brzemienia powrócą do Płocka 1 sierpnia w ramach imprezy Sun/Day.

Reklama

Rok przerwy organizatorzy rekompensują dodatkową datą: 1 sierpnia 2021 r. znowu spotkamy się w płockim parku, który od lat jest areną najpiękniejszej dziennej imprezy w Polsce: Sun/Day – oznajmili w poniedziałkowym komunikacie organizatorzy Audioriver.

Jak podkreślił Piotr Orlicz-Rabiega, szef festiwalu, "Płock to piękne miejsce, które warto odwiedzać znacznie częściej niż tylko raz na dwanaście miesięcy". Ze względu na to, że nie zobaczymy się w tym roku, wspólnie z władzami miasta zapraszamy na przyszłoroczny weekend z Audioriver w podwójnej dawce. Tydzień po zakończeniu festiwalu będziemy kontynuować świętowanie naszego jubileuszu w różnych miejscach Płocka i odkrywać jego oblicze w nieco spokojniejszej atmosferze – zapowiedział szef festiwalu, cytowany w informacji prasowej.

Anonsując dodatkowe wydarzenia planowane w ramach Audioriver na 1 sierpnia 2021 r., Orlicz-Rabiega zaznaczył m.in.: "czeka nas Sun/Day, repeta w pełnym wymiarze. Jak dodał, "będą dekoracje, światła, zapowiedziane trzy sceny i cała niedzielna magia".

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku miał odbyć się - po raz 15 - tradycyjnie na nadwiślańskiej płockiej plaży, od 24 do 26 lipca - w połowie kwietnia twórcy imprezy zdecydowali o jej odwołaniu z uwagi na trwająca epidemię koronawirusa; zapowiedzieli jednocześnie, iż jubileuszowy festiwal zostanie zorganizowany w innym terminie - z końcem kwietnia przekazali ostatecznie, że będzie to od 23 do 25 lipca 2021 roku.

Reklama

Wcześniej, wśród grup i artystów tworzących line-up jubileuszowej 15. imprezy, twórcy wydarzenia zapowiadali m.in. duety Artbat, Catz'n Dogz i Kas:st, Viper Diva oraz Joyhauser, a także Bryana Gee i Dr. Rubinstein. Gwiazdami miały być Orbital, ZHU i Gorgon City. W połowie marca do grona wykonawców dołączyli również m.in. Noisia oraz Claptone, a także Joris Voorn, Neon Chambers, Solomun i The Prototypes.

Z kolei w lutym twórcy Audioriver ogłosili nabór do programu wydarzeń, które miały w tym roku towarzyszyć muzycznej części imprezy - zapraszali m.in. do współpracy stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, kluby i wytwórnie oraz artystów wszystkich dziedzin sztuki.

Organizatorem Audioriver, który odbędzie się w Płocku od 23 do 25 lipca 2021 r. oraz 1 sierpnia w ramach dodatkowej imprezy Sun/Day, jest Fundacja Jest Akcja! Według twórców , w trakcie 14 dotychczasowych festiwali odbyło się ponad 1 tys. koncertów z udziałem czołówki zagranicznych i polskich wykonawców.

Reklama

Podczas Audioriver w 2019 r., który trwał od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Główne koncerty odbywały się tradycyjnie na nadwiślańskiej plaży w Płocku. W trakcie imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali m.in. Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.