Inicjatywa pod hasłem "Globalny cel: zjednocz się dla naszej przyszłości" ma za zadanie zebrać miliardy dolarów z prywatnych i publicznych darowizn, aby pomóc zmniejszyć wpływ pandemii na marginalizowane społeczności - informuje agencja Reutera.

Amerykańska gwiazda muzyki pop Miley Cyrus, która zabrała głos w panelu internetowym zorganizowanym przed imprezą, zwróciła uwagę, że pandemia koronawirusa dotyka najbiedniejszych ludzi na świecie. Wezwała darczyńców przeznaczających pieniądze na testy, leczenie i szczepionki, aby upewnili się, że są one opracowywane w sposób umożliwiający dostęp do nich każdej osobie.

Reklama

Naukowcy i producenci leków na całym świecie pracują nad ponad 100 potencjalnymi szczepionkami przeciwko chorobie Covid-19, która do tej pory uśmierciła już ponad 463 tys. ludzi na świecie.

W koncercie w sieci, który poprowadzi amerykański aktor i zapaśnik wrestlingu Dwayne "The Rock" Johnson, wystąpią: Cyrus, Chloe x Halle, Christine and the Queens, Coldplay, Shakira i inni, a także aktorzy Charlize Theron i Hugh Jackman oraz emerytowana gwiazda piłki nożnej David Beckham.

"Potrzebujemy, aby nasi światowi przywódcy przeznaczyli miliardy dolarów na opracowanie i sprawiedliwą dystrybucję testów, terapii i szczepionek" - powiedział Hugh Evans, dyrektor naczelny Global Citizen, ruchu walczącego na rzecz zakończenia skrajnego ubóstwa do 2030 r.

Przewodnicząca KE Ursula Von Der Leyen powiedziała, że koncert zbiegnie się ze szczytem, na którym artyści, naukowcy i światowi przywódcy "zaangażują się w pomoc w zwalczaniu koronawirusa na świecie, nie pozostawiając nikogo za sobą".

Agencja Reutera zauważa, że UE w coraz większym stopniu staje się orędownikiem globalnej współpracy w wysiłkach na rzecz kontroli i zakończenia pandemii Covid-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny koncentrują się bardziej na inicjatywach krajowych.