"Tym koncertem pragniemy symbolicznie zakończyć ponadtrzymiesięczny okres milczenia, spowodowanego pandemią. Przede wszystkim pragniemy jednak złożyć hołd naszemu najdroższemu przyjacielowi i Mistrzowi, prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. To bardzo znamienne, że po tej przerwie odrodzimy się dzięki jego muzyce" — powiedziała dyrektor naczelna i programowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

Reklama

Orkiestra wystąpi w zmniejszonym składzie, bez solistów i bez dyrygenta — muzyków poprowadzi koncertmistrz, Piotr Tarcholik. Wieczór dedykowany będzie pamięci zmarłego w marcu Krzysztofa Pendereckiego, który związany był z NOSPR przez kilkadziesiąt lat. W programie znajdą się jego dwa utwory — Fanfara dla Niepodległej i Chaconne z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową, a także Symfonia fis-moll Pożegnalna Hob. I:45 Józefa Haydna.

Podczas koncertu obowiązywać będą specjalne zasady bezpieczeństwa. Nieczynne będą szatnie i restauracje, nie będzie również przerwy. Na widowni zasiądzie ograniczona liczba słuchaczy, którzy będą mieli obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

"To był - i nadal jest - niezwykle trudny czas. Nieustannie śledzimy i wdrażamy wszelkie zalecenia służb sanitarnych, a naszym priorytetem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom bezpieczeństwa. Dlatego na najbliższym koncercie orkiestra wystąpi w zmniejszonym składzie, a w naszej wspaniałej sali będziemy mogli wykorzystać tylko 1/3 dostępnych miejsc. Jednak dzięki temu, że znów możemy się spotkać, czujemy się silniejsi i wzmocnieni" — mówi Ewa Bogusz-Moore.

Na skutek pandemii w NOSPR odwołanych zostało kilkadziesiąt wydarzeń, a życie koncertowe całkowicie zamarło. Cała działalność kulturalna skoncentrowała się w przestrzeni wirtualnej. Na profilach NOSPR w mediach społecznościowych można było poznać muzyków orkiestry od innej strony — zobaczyć jak ćwiczą, jakie mają zainteresowania, a nawet posłuchać jak rapują! We współpracy z Polskim Radiem zapoczątkowana została akcja Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce, w ramach której wciąż jeszcze można słuchać najciekawszych koncertów z archiwum NOSPR. Od momentu poluzowania restrykcji sanitarnych NOSPR rozpoczął realizację koncertów online orkiestry w kameralnych składach.