Szczegóły programowe 10. Gdańsk Lotos Siesta Festival przekazał jego rzecznik prasowy Maciej Farski.

Reklama

"Nawet w czasach pandemii potrzeba odrobiny rozrywki, przyjemności, szczęścia. Z zachowaniem wszelkich obostrzeń, rygorów, przepisów Gdańsk Lotos Siesta Festival nr 10 rusza już 8 września z pierwszymi koncertami. Festiwal Muzyki Szczęśliwej - jak niekiedy jest nazywany ten kameralny, znany w całej Polsce i na świecie festiwal - szczęściem zamierza obdarzyć wszystkich, którzy nań się wybierają" - podał w komunikacie prasowym.

Pierwszego dnia z dwoma koncertami w klubie Stary Maneż wystąpi Joscho Stephan. To niemiecki gitarzysta jazzowy, który gra głównie współczesny jazz cygański i nazywany jest "spadkobiercą" Django Reinhardta.

10 i 11 września w Piwnicy Rajców w ramach Nocy Fado publiczności zaprezentuje się Pedro Moutinho.

Reklama

W sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (PFB) na 12 i 13 września zaplanowano trzy koncerty pt. Tribute to Cesaria. Zmarła w 2011 r. Cesaria Evora, słynna "Bosonoga Diva", była gwiazdą muzyki kabowerdyjskiej. W Gdańsku muzyczny hołd złoży jej czworo artystów: Lura, Elida Almeida, Nancy Vieira oraz Teofilo Chantre.

Na Gdańsk Lotos Siesta Festival swoje umiejętności pokaże też Yami, basista Marizy, gitarzysta, kompozytor i piosenkarz. Muzyk ten wystąpi dwukrotnie 12 września - w Starym Maneżu oraz PFB. Na ten sam dzień, w cyklu Noc Fado w Piwnicy Rajców zaplanowano koncert Pedro Moutinho.

Reklama

Kolejna gwiazda tegorocznego festiwalu - Miroca Paris - wystąpi dwa razy 13 września w klubie Parlament. To pochodzący z Wysp Zielonego Przylądka gitarzysta, perkusista i piosenkarz, który przez 11 lat grał z Cesarią Evorą. Ma też w swojej karierze występy z Madonną.

Na zakończenie tegorocznego Gdańsk Lotos Siesta Festival, 18 listopada w PFB wystąpi multiinstrumentalista Richard Bona. W swojej karierze 53-letni kameruński muzyk współpracował z takimi gwiazdami jazzu jak Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Joe Zawinul oraz Pat Metheny.

Pomysłodawcą festiwalu jest dziennikarz Marcin Kydryński, który prowadził przez wiele lat w radiowej Trójce audycję "Siesta", poświęconą muzyce z różnych stron świata. Pierwszy Siesta Festival w 2011 r. został zorganizowany dla uczczenia 10-lecia tego programu. Audycja miała początkowo charakter jazzowy, z czasem zaczęła prezentować muzykę z różnych zakątków globu, aby następnie przedstawiać fado i tradycję luzofońską związaną z Portugalią i państwami będącymi dawniej koloniami portugalskimi.