"230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wielkim świętem dla Polaków i Litwinów, dla wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które tworzyły dorobek dawnej Rzeczypospolitej. Wielce istotnym jest, że w 2021 r. święto Konstytucji 3 Maja jest po raz pierwszy na przestrzeni dwóch wieków celebrowane zarówno przez Polskę, jak i Litwę" - napisano na stronie Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Reklama

Jak wyjaśniono, "z tej okazji planowany jest niezwykły koncert na dziedzińcu zamku w Trokach na Litwie".

"Miejsce realizacji wydarzenia, zamek w Trokach, jest głęboko osadzone w kontekście historycznym obu narodów i stanowić będzie dopełnienie warstwy muzycznej koncertu z udziałem artystów dwóch krajów pod artystycznym kierownictwem Włodka Pawlika" - czytamy w informacji. "Polsko-litewskie wydarzenie jest świadectwem przenikania się i wzajemnej inspiracji kultury Polski i Litwy na niwie artystycznej w XXI wieku" - podkreślono.

Początek koncertu - 28 sierpnia o godz. 20.

Współpraca międzynarodowa

Reklama

Jak podano, "organizatorem wydarzenia jest Across Music Foundation przy współpracy z partnerami z Litwy, Fundacją Dobroczynności i Pomocy +Dom Kultury Polskiej w Wilnie+ (Labdaros ir Paramos Fondas Vilniaus Lenku Kulturos Namai) oraz IWUP Światowy Zjazd Wilniuków (VI Pasaulio Vilniuku Suvażiavimas)". Z polskiej strony projekt jest firmowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, IAM, Ambasadę RP w Wilnie oraz Instytut Polski w Wilnie.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021". Dofinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.