"Usłyszymy impresje na temat fenomenu działania wszechstronnego umysłu, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz contemporary music" - napisała Magdalena Denko z MIK.

Reklama

Jak wyjaśniono, "Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia polskiego jazzu", który "od kilku lat eksploruje muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych".

"+da Vinci+ - tytuł trzeciego studyjnego albumu kwintetu - odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka i muzyka. Mamy tu do czynienia z połączeniem różnych technik wykonawczych i kompozytorskich. Materiał albumu +da Vinci+ stanowi zwartą, skomponowaną formę" - przypomniano w informacji.

Leonardo bodźcem

Jak wyjaśniono, "bodźcem do powstania płyty była osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości". "Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji" - napisano.

Reklama

Zaznaczono, że "do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła".

Reklama

W MIK grupa zadebiutuje w nowym składzie. "Poza liderem i sekcją rytmiczną (Sławek Koryzno i Konrad Żołnierek) nowymi postaciami kwintetu są laureat Nagrody Fryderyk, trębacz Emil Miszk oraz gitarzysta Krzysztof Hadrych" - wyjaśniono.

"Ta mała orkiestra niekiedy przypomina otwarte na stylistyki amerykańskie, awangardowe składy, lawirujące na pograniczu gatunków. Metodologia jazzowa łączy się tu ze współczesną kompozycją, elementami folku i rocka" - czytamy w informacji o kwintecie.

Początek koncertu Tomasz Chyła Quintet - 20 października o godz. 19 w MIK.