Arkadiusz Kaźmierak z Centrum Kultury w Lublinie powiedział podczas konferencji prasowej w środę, że artyści występujący podczas 13. Lublin Jazz Festiwal zaprezentują różne oblicza jazzu. Podczas pierwszych dwóch dni festiwalu publiczność weźmie udział w premierowych koncertach lubelskiego zespołu Testudo, którego twórczość opiera się głównie na free-jazzie, folklorze i muzyce elektronicznej (11 lipca) oraz wykonującej improwizowany jazz z elementami punku i disco grupy Ronnie N. (12 lipca).

Reklama

Trzej finaliści konkursu młodych talentów JAZZiNSPIRACJE, zespoły Kosmos, Michał Schab Quartet i superminimalizm, zaprezentują się na żywo 13 lipca. Nagrodą w konkursie jest umożliwienie laureatowi wydania debiutanckiej płyty. "Szkoda, że zgłasza się mało zespołów z Lublina. Jeszcze musimy do nich dotrzeć" - powiedział Adam Szczepanek z CK w Lublinie. Kaźmierak przypomniał, że w kwietniu br. zmarła współinicjatorka i koordynatorka festiwalu Barbara Luszawska, dlatego nagroda dla najlepszego zespołu lub artysty w konkursie młodych talentów będzie nosiła jej nazwisko. "Żeby przypominać o niej młodym, którzy nie mieli szansy się z niej zetknąć i żeby było wiadome, kto wykreował festiwal" – powiedział.

Kolejnego dnia festiwalu (14 lipca) premierę będzie miała płyta "Awakening" zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu - Agi Gruczek z zespołem. Później tego samego dnia wystąpi Stanisław Soyka Kwartet.

Polska generacja

Piątego dnia festiwalu, 15 lipca, wystąpią: złożony z muzyków młodej generacji polskiego jazzu zespół Jazz Forum Talents i elektroakustyczna grupa DZ’OB z Dniepru w Ukrainie.

Reklama

Polska grupa Moon Hoax grająca free jazz z domieszką post-rocka oraz łączący amerykańską, wielkomiejską muzykę z elementami muzyki afrykańskiej diaspory, zespół Steve Coleman and Five Elements wystąpią szóstego dnia imprezy (16 lipca). Później zagra sound system Niedźwiedź w lesie.

Reklama

Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę (17 lipca), kiedy to wystąpi jeden z najlepszych duetów perkusyjno-basowych - Hamid Drake i William Parker, amerykański saksofonista tenorowy oraz John Dikeman i portugalski trębacz – Luís Vicent. Następnie na scenie pojawi się założona przez wiedeńskiego perkusistę i kompozytora Sebastiana Simsę grupa SimsaFünf.

Wszystkie koncerty zaplanowano w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.

Występom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia m.in. jam session (15 lipca), wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwal (11-17 lipca) oraz brunch na świeżym powietrzu z muzyką na żywo (16-17 lipca).

Tegoroczny plakat festiwalu zaprojektowany został przez artystę młodego pokolenia - Dawida Ryskiego.

Karnety na festiwal i bilety na poszczególne koncerty dostępne są w kasie Centrum Kultury w Lublinie.