Fascynacja i satysfakcja, takie uczucia mi towarzyszą przed sobotnim koncertem. Emmet Cohen to obecnie gwiazda w świecie jazzu i cieszę się, że tego utalentowanego młodego muzyka przedstawimy festiwalowej publiczności” – powiedziała Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje Jazz na Starówce. Pianiście Emmetowi Cohenowi towarzyszyć będą kontrabasista Philip Norris oraz Kyle Poole na perkusji. Wszechstronny amerykański pianista jazzowy i kompozytor jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej. Krytycy muzyczni cenią jego „harmonijne słownictwo, erudycję muzyczną i indywidualność”.

Reklama

Według Iwony Strzelczyk-Wojciechowskiej, sobotni, dopiero drugi koncert Emmeta Cohena w Polsce, będzie z pewnością wydarzeniem i odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej. Cohen ukończył studia pianistyczne w Manhattan School of Music oraz studia muzyczne w University of Miami. Jako młody muzyk wygrał wiele konkursów pianistycznych m.in. był laureatem American Pianists Awards, finalistą Thelonious Monk International Piano Competition.

Jego uznanym przedsięwzięciem jako pianisty i producenta jest – zdaniem krytyków - Masters Legacy Series, cykl nagrań honorujących legendarnych muzyków jazzowych, jak Jimmy Cobb, Ron Carter, Benny Golson, George Coleman. Słynne też były jego nagrania na żywo „Live From Emmet's Place”, które odbywały się w nowojorskim mieszkaniu Emmeta Cohena. W tych sesjach nagraniowych uczestniczyli m.in.: Christian McBride, Nicholas Payton, Joe Lovano, Cyrille Aimée. Te muzyczne wydarzenia miały blisko osiem milionów wyświetleń w internecie i sieciach społecznościowych.

Kiedy nie gra ze swoim fenomenalnym trio, Emmet Cohen regularnie pojawia się u boku m.in. Rona Cartera, Benny'ego Golsona, George'a Colemana, Kurta Ellinga, Billy'ego Harta. Jest także członkiem trio „Tip City” Christiana McBride'a a także formacji Herlin Riley's Quartet.

Występował na głównych międzynarodowych festiwalach jazzowych w Monterey, Newport, Detroit, Nowym Orleanie. Koncertował w Lincoln Center w Nowym Jorku i Kennedy Center w Waszyngtonie. Często grywa w słynnych nowojorskich klubach jazzowych, takich jak np. Village Vanguard. Przez wiele lat był rezydentem Hammonda B-3 w klubie jazzowym Smoke w Harlemie. Jazz na Starówce jest w gronie najpopularniejszych i największych – pod względem liczby publiczności festiwalem jazzowym w Polsce. Tylko w ubiegłym roku festiwal przyciągnął ok. 20 tysięcy słuchaczy, a strona festiwalu miała 120 tysięcy odsłon. 28. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, organizowany przez Fundację Jazz Art - trwać będzie od 2 lipca do 27 sierpnia 2022 r.

Reklama