Barras wystąpi na Rawie już po raz drugi, po 5 latach. Kris Barrand Band znalazł się w składzie tegorocznej Rawy Blues niemal w ostatniej chwili, wraz z amerykańskim gitarzystą Chrisem Cainem. "Po odwołaniu europejskich koncertów przez Erika Galesa, pomyślałem od razu o Krisie. Wiem, że był zachwycony po pierwszej wizycie na festiwalu i chciał tutaj wrócić. Tak się świetnie złożyło, że miał akurat wolny termin" – powiedział w czwartek twórca i dyrektor Rawy Blues Irek Dudek.

Reklama

Kris Barras to barwna postać brytyjskiej sceny muzycznej. Przez kilka lat łączył granie na gitarze z zawodowymi pojedynkami MMA. Kris Barras Band grają wyprzedane koncerty na Wyspach Brytyjskich, wydali trzy płyty, z których najnowsza - "Death Valley Paradise" znalazła się w pierwszej trzydziestce Official UK Album Charts.

Największą zagraniczną gwiazdą tegorocznego festiwalu jest jednak amerykańska wokalistka Macy Gray, laureatka nagrody Grammy, znana z takich hitów jak "I Try", "Do Something", czy "Sweet Baby".

Dyskografia pochodzącej z Ohio artystki liczy dziesięć albumów studyjnych, jeden koncertowy i trzy kompilacje. Oprócz autorskich nagrań, wydała płytę "Covered", na której przedstawiła własne interpretacje utworów tak różnych artystów jak: Eurythmics i Metallica.

Macy gwiazdą

Reklama

Macy Gray (a właściwie Natalie Renee McIntyre) może pochwalić się również całkiem pokaźną filmografią - występowała w większych i mniejszych rolach zarówno na dużym, jak i telewizyjnym ekranie. Pojawiła się u boku Denzela Washingtona i Ethana Hawke w "Training Day" oraz parodii horrorów "Straszny film 3". Nagrała także piosenkę do drugiej części popularnej komedii sensacyjnej "Godziny szczytu".

Reklama

"Macy to artystka, które ostatnio często występuje na jazzowych festiwalach, no i jej styl śpiewania ma wiele bluesowych cech. Chcemy poszerzyć ofertę muzyczną festiwalu, otworzyć się na nieco inną publiczność, wyjść trochę poza ortodoksyjnych fanów bluesa" – wyjaśniał kulisy zaproszenia tej artystki Irek Dudek.

Na Dużej Scenie Rawy Blues wystąpi też w tym roku Mike Zito, Irek Dudek Big Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa, Magda Magic Piskorczyk, Free Blues Band, Familok, Lublin Street Band oraz Tony Bigmouth Pearson.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody "Keeping The Blues Alive 2012" w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation.

Początki Rawa Blues Festival sięgają 1981 r. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues", bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał w śląskich klubach. "Rawa" szybko stała się najważniejszym przeglądem krajowego bluesa. W 1992 r. po raz pierwszy pojawili się na niej zagraniczni wykonawcy. Byli wśród nich m.in.: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.