Podczas czterech festiwalowych wieczorów na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wystąpią zarówno artyści ze świata – trębacz Avishai Cohen, pianiści Bobo Stenson i Nik Bärtsch, jak i uznani polscy muzycy, m.in. Marcin Masecki, Kasia Pietrzko, Tomasz Dąbrowski, Maciej Obara, Anna Lobedan, Grzegorz Tarwid i ENVEE. W tym roku uczestnicy festiwalu usłyszą również dwa znakomite kwartety smyczkowe: Royal String Quartet i Lutosławski Quartet.

Reklama

Organizatorzy podkreślają, że w ramach Jazzowej Jesieni prezentowany jest nie tylko jazz. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści wykonujący muzykę, którą Tomasz Stańko szanował, która go fascynowała, której słuchał. Taki właśnie będzie sobotni koncert muzyki Pawła Mykietyna – niezwykłego kompozytora-wizjonera, który wykona Royal String Quartet.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej od 4 lat nosi imię Tomasza Stańko, współtwórcy i wieloletniego dyrektora artystycznego. Obecnie za program Jazzowej Jesieni odpowiada jego córka Anna Stańko. Wybitny trębacz i kompozytor, który pozostaje duchem Jazzowej Jesieni, tak mówił o festiwalu: – Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.