Na "Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood" trafiły dwa utwory polskiego kompozytora – "Ofiarom Hiroszimy – tren" i "Polymorphia" – oraz wariacje na ich temat brytyjskiego gitarzysty: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia".

Reklama

Utwór "Ofiarom Hiroszimy – tren", skomponowany przez Pendereckiego w 1960 r., zapoczątkował awangardowy kierunek w muzyce współczesnej zwany sonoryzmem. Kompozycja na 52 instrumenty smyczkowe, na których muzycy grają w niekonwencjonalny sposób - stukając np. w pudło rezonansowe i uderzając dłonią w struny – była inspiracją dla utworu Greenwooda "Popcorn Superhet Receiver". "48 odpowiedzi na Polimorfię" ("48 Responses to Polymorphia") powstało z kolei z inspiracji innym utworem Pendereckiego na instrumenty smyczkowe - "Polymorphia" z 1961 r.

Warner Music Poland

Artyści spotkali się po raz pierwszy na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu we wrześniu ub.r. Wtedy nastąpiło prawykonanie utworów brytyjskiego rockmana inspirowanych muzyką Pendereckiego, które Greenwood napisał na zamówienie organizatorów wrocławskiej imprezy; na tym samym koncercie zaprezentowano też kompozycje polskiego kompozytora. Brytyjski muzyk podkreśla w wywiadach, że Penderecki jest dla niego idolem, artystą mającym silny wpływ na jego twórczość.

Jonny przywiózł mi swoje płyty, posłuchałem ich. To bardzo zdolny muzyk. Okazało się, że on od dawna interesuje się moją twórczością z lat 50. i 60. Greenwood w kilku swoich wywiadach mówił, że inspiracją dla jego muzyki jest moja i mnie to bardzo zainteresowało. Sam znałem jego twórczość bardzo pobieżnie, tylko dzięki moim dzieciom – mówił Krzysztof Penderecki.