Cover grunge'owego hymnu, który pochodzi z legendarnego albumu Nirvany "Nevermind", znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu "Muppety", który w Polsce na dużym ekranie debiutował 20 stycznia tego roku. Partię Kurta Cobaina zaśpiewał sam Kermit Żaba, co rozwścieczyło wdowę po zmarłym wokaliście.

Reklama

Courtney Love twierdzi, że tylko ona może dysponować muzyką Kurta i nigdy nie wyraziła zgody na komercyjne wykorzystanie utworu przez producentów filmu. Jednak z drugiej strony, liderka zespołu rockowego The Hole w 2006 roku sprzedała 50 proc. swoich udziałów do utworów zmarłego Kurta firmie Primary Wave Musi, która posiada wyłączne prawa do dystrybucji całego katalogu Nirvany. Za sprzedaż połowy swoich praw, Love otrzymała 50 milionów dolarów.

To właśnie Primary Wave zatwierdziło użycie kawałka "Smells Like Teen Spirit" w komedii familijnej "Muppety". Przychylni tej decyzji byli także dwaj żyjący członkowie Nirvany - Krist Novoselic i Dave Grohl, który wystąpił w filmie wspomagając Zwierzaka, perkusistę futrzanych gwiazd estrady.

Spory o prawa do utworów Nirvany zdarzały się już wcześniej. Grohl i Novoselic chcieli wydać krążek z rzadkimi numerami zespołu z okazji dziesiątej rocznicy premiery płyty "Nevermind", jednak Courtney Love wytoczyła im sprawę sądową. Oskarżyła muzyków o wykorzystanie wspólnej własności zespołu dla własnych korzyści. Konflikt o prawa autorskie po Cobainie trwał ponad rok. Sprawa została rozstrzygnięta polubownie. W końcu kompilację, zatytułowaną "Nirvana" wydano z rocznym opóźnieniem 29 października 2002 roku.