Ania Rusowicz i Zakopower to zdobywcy największej liczby statuetek w kategorii muzyka rozrywkowa, wręczanych podczas tegorocznej gali Fryderyki 2012.

Reklama

Chyba powinnam skończyć dziś karierę - powiedział Ania Rusowicz odbierając swojego czwartego Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Debiutująca wokalistka została wyróżniona także w kategoriach: Album Roku Pop, Wokalistka Roku, Produkcja Muzyczna Roku (razem z Kubą Galińskim).

Kolejnym triumfatorem wieczoru był zespół Zakopower, który otrzymał trzy Fryderyki 2012 w kategoriach: Piosenka Roku - za utwór "Boso", Grupa Roku oraz Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Oczywiście cieszymy się z tych nagród, jednak statuetki były ważniejsze dla nas na początku kariery. Dziś największą nagrodą jest uznanie słuchaczy, którzy przychodzą na nasze koncerty i kupują płyty - powiedział PAP Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower.

Podobnie jak w zeszłym roku statuetkę w kategorii Wokalista Roku otrzymał Kuba Badach. Kompozytorem Roku został Seweryn Krajewski, zaś Autorem Roku - Katarzyna Nosowska. Jest to już 30. Fryderyk w karierze tej wokalistki.

Reklama

W kategorii Album Roku Rock przyznano dwie statuetki. Nagrodzono grupę Coma za album "Coma" oraz zespół Luxtorpeda za płytę "Luxtorpeda". W kategorii Album Roku Metal wyróżniony został zespół Vader za płytę "Welcome To The Morbid Reich".

Reklama

Album Katarzyny Groniec "Pin-Up Princess" został wyróżniony w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, zaś płyta "4 basy" grupy Krzak otrzymała Fryderyka 2012 w kategorii Album Roku Blues.

Płyta "Zwierzę Bez Nogi" Fisz Emade została wyróżniona w kategorii Album Roku Hip-Hop/ R'n'B/ Reggae. Z kolei Julia Marcell otrzymała Fryderyka za album "June", wyróżniony w kategorii Muzyka Alternatywna. Najlepszym albumem z muzyka klubową i elektroniczną okazał się album Noviki "Mixfinder"

W kategorii Album Roku Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa wyróżniono płytę "Czarny Czwartek" (Różni wykonawcy; muz. Michał Lorenc).

Najlepszą zagraniczną płytą okazał się krążek "21" brytyjskiej wokalistki Adele. Piosenkarka w nagraniu wideo z podziękowaniem obiecała, że po następną nagrodę przyjedzie osobiście.

Najlepszy wideoklip nakręcił Krzysztof Skonieczny do piosenki Moniki Brodki "Krzyżówka Dnia". Płyta Kasi Nosowskiej "8" została wyróżniona za Najlepszą Oprawę Graficzną Albumu, którą zaprojektował Macio Moretti.

Uroczystemu wręczaniu statuetek towarzyszyły występy artystyczne czołówki polskiej sceny muzycznej. Na scenie pojawili się m.in.: zespół Zakopower, Ania Rusowicz - zdobywczyni czterech statuetek Fryderyka 2012. 18. galę rozdania Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012 prowadzili Grażyna Torbicka i Piotr Metz.

W tym roku do Biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń we wszystkich kategoriach, niemal o 200 więcej niż w ubiegłym roku.

Fryderyki przyznawane są od 1995 roku. Statuetka Fryderyka została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Jest wzorowana na postaci męża artystki - Marcina Pilicha. Najwięcej w historii statuetek i nominacji do nagrody Fryderyka otrzymała Katarzyna Nosowska i zespół Hey - 30 Fryderyków i 69 nominacji.