Dyrektor programowy festiwalu Marcin Perzyna z telewizji Polsat, która wraz miastem Sopot organizuje imprezę, poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podczas koncertu "Top Of The Top" zaprezentują się m.in. Tony Carreira z Portugalii (sprzedaż ponad 700 tys. płyt), Nik&Jay z Danii (sprzedaż ponad 400 tys. płyt) i grupa Gotthard ze Szwajcarii (2 miliony sprzedanych krążków).

Reklama

"Na dziś wiemy, że wystąpi 17 wykonawców: potwierdzony jest przedstawiciel Rosji, prowadzimy rozmowy z Ukrainą. Podczas czterogodzinnego koncertu usłyszymy cały przekrój różnych gatunków muzycznych - od piosenki poetyckiej z Islandii po wszelkie odmiany rocka, popu i dance" - dodał Perzyna.

Podkreślił, że Polsat nie chce organizować festiwalu z udziałem bardzo znanych muzyków. "Koncerty z udziałem wielkich gwiazd nie cieszyły się w ostatnich latach w Polsce wielką popularnością, a ich występy kosztowały dużo pieniędzy. Wpływy z biletów i reklam telewizyjnych pomnożone nawet przez trzy nie pokryłyby kosztu przyjazdu takiego wykonawcy" - wyjaśnił.

Zgodnie z wieloletnią tradycją festiwalu w Sopocie przyznana zostanie dla jego zwycięzcy Nagroda Bursztynowego Słowika. Zostanie on wyłoniony spośród wykonawców koncertu "Top Of The Top" przez widzów w głosowaniu sms-owym.

Gościem specjalnym pierwszego dnia festiwalu będzie zwycięzca koncertu TOP na Sopot TOPtrendy Festiwal 2012, organizowanego w maju przez Polsat, Kamil Bednarek.

Reklama

W drugim dniu Sopot Festival, 25 sierpnia, odbędzie się koncert z okazji 50. urodzin legendarnej brytyjskiej grupy The Beatles. Największe przeboje kwartetu z Liverpoolu zagrają z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Tomasza Szymusia gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Perfect, Afromental, De Mono, Ryszard Rynkowski, Łukasz Zagrobelny, zespół Żuki, KOMBII, Ania Wyszkoni, Bracia oraz zwycięzca 3. edycji telewizyjnego talent show "Tylko muzyka. Must be the music" grupa Lemon.

Reklama

Festiwal piosenki wraca do Opery Leśnej w Sopocie po trzech latach. Ostatni 46. w 2009 r. przygotowywała telewizja TVN.

W styczniu 2010 r. rozpoczęła się przebudowa Opery Leśnej. Koszt inwestycji wyniósł ok. 78 mln zł, z czego 28 mln zł pochodziło z dotacji Unii Europejskiej, resztę pokrył budżet miasta Sopotu. Po uwzględnieniu kar za opóźnienia władze Sopotu szacują, że całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 70 mln zł.

W ramach modernizacji obiektu zwiększono liczbę miejsc siedzących z 4300 do 5047, ponad tysiąc miejsc ma nieistniejący wcześniej balkon. Po złożeniu czterech pierwszych sektorów obiekt może pomieścić (z miejscami siedzącymi i stojącymi) prawie 5600 osób. Nad widownią Opery Leśnej wykonano nowy dach o powierzchni 3,6 tys. metrów kwadratowych.

W trakcie prac remontowych w Operze Leśnej przebudowano także zaplecze sceny, w tym garderoby, poprawiono układ drogowy i pieszy oraz zmodernizowano podstawową infrastrukturę techniczną.

Otwarcie Opery Leśnej po modernizacji odbędzie się w sobotę. Pokazany zostanie muzyczno-plastyczny spektakl pt. "Sopot Art Opera", autorstwa sopockich artystów Roberta Florczaka i Alicji Grucy.

Opera Leśna to położony w leśnej dolinie amfiteatr, którego historia sięga początku ubiegłego stulecia. Pierwsze przedstawienie - "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera - odbyło się w tym obiekcie 11 sierpnia 1909 r. W latach przedwojennych Opera Leśna, nazywana drugim Bayeruth (znane z festiwalu Wagnerowskiego miasto w niemieckiej Bawarii), zyskała międzynarodową sławę głównie dzięki prezentowanym na jej deskach operom Ryszarda Wagnera. (PAP)

rop/ ls/