Debiut albumu "Red" Taylor Swift na szczycie najnowszego zestawienia najchętniej kupowanych płyt w Stanach Zjednoczonych przynosi 22-letniej wokalistce kolejne dwa wpisy do Księgi Rekordów Guinnesa. Sprzedaż krążka na poziomie 1,2 mln egzemplarzy ustawia ją w pozycji najszybciej sprzedającego się albumu w USA od 10 lat, a samą wokalistkę czyni jedyną kobietą, której aż dwie płyty przekroczyły platynowy nakład (milion sztuk) w pierwszym tygodniu sprzedaży. Poprzedni album studyjny Taylor Swift "Speak Now" z 2010 r. znalazł dokładnie 1,047 mln nabywców w ciągu 5 dni od premiery.

Reklama

Album "Red" swój wysoki nakład zawdzięcza kilku kanałom dystrybucji: sklepowi cyfrowemu iTunes (465 tys. kopii), sieci marketów Target (396 tys. kopii) oraz restauracji sieciowej Papa John's Pizza, która nie tylko sprzedawała płytę w swoich lokalach, ale także dodawała płytę gratis do niektórych zamówień. Ostatnią płytą, która zanotowała podobny wynik, co "Red" był album "The Eminem Show" rapera Eminema z 2002 roku.

Taylor Swift pochodzi z Nashville. Zadebiutowała w 2006 r. płytą zatytułowaną po prostu "Taylor Swift". Jej kolejny album "Fearless" z 2008 r. stał się natychmiastowym bestsellerem, rozchodząc się w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie 6,5 mln egzemplarzy . Krążek zdobył 4 nagrody Grammy, a Taylor trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodsza laureatka Grammy w kategorii "Album roku". W 2009 r. artystka wywołała skandal, pojawiając się na imprezie z okazji Halloween w sukience z antysemickim emblematem "JH" ( Jew hater). Majątek 22-letniej Taylor Swift szacowany jest na 165 mln dolarów.