"Push The Sky Away" – piętnasty album studyjny Nicka Cave'a i grupy The Bad Seeds – zawiera dziewięć nowych kompozycji australijskiego muzyka.

Reklama

Nick Cave (ur. 1957) to australijski muzyk, pisarz, scenarzysta i aktor. Karierę rozpoczął w post-punkowym zespole The Birthday Party, z którym występował w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W 1984 roku grupa rozwiązała się, a na jej miejsce zawiązała formacja The Bad Seeds.

Cave inspirował się poezją "poetów wyklętych", m.in. Arthura Rimbaud, Charlesa Baudelaire'a i Lautreamonta. Grupa pod szyldem "Nick Cave and The Bad Seeds" zadebiutowała w 1984 r. albumem "From Here To Eternity". W 1996 r. zespół nagrał płytę "Murder Ballads", na której znalazł się utwór "Where The Wild Roses Grow" – duet z udziałem australijskiej piosenkarki pop Kylie Minogue. Piosenka okazała się sukcesem komercyjnym, zapewniającym Cave'owi miejsce na szczytach list przebojów.

Poza działalnością w The Bad Seeds, Cave występował z formacją Grinderman, z którą nagrał dwa albumy, a także w duetach ze skrzypkiem The Bad Seeds, Warrenem Ellisem. Wokalista ma na koncie także dwie powieści ("Gdy oślica ujrzała anioła" i "Śmierć Bunny'ego Munro") jak również występy w filmach "Niebo nad Berlinem" (1987), "Johnny Suede" (1991) czy "Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" (2007).

Nick Cave wielokrotnie występował w Polsce, po raz ostatni w 2011 roku podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.