Na płycie towarzyszącej filmowi "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskiej znajdzie się dziewięć utworów utrzymanych w ilustracyjnym klimacie, okraszonych przestrzennymi, trip-hopowymi elementami. Teksty, których współautorką jest pisarka i działaczka Katarzyna Bratkowska, powstały w oparciu o cytaty ważnych myślicielek i filozofek takich, jak Luce Irigaray, Simone De Beauvoir, Barbara Kruger, czy Gloria Steinem. Podczas pracy nad płytą przyświecała Sadowskiej jednak inna maksyma: muzyka jest kobietą.

Reklama

Maria Sadowska jest pierwszą w Polsce reżyserką, która samodzielnie skomponowała muzykę do swojego filmu. Klasyczny soundtrack posłużył jako wstęp do napisania piosenek opowiadających o sprawach kobiet. Premiera zarówno filmu, jak i płyty odbędzie się – zgodnie z ich tytułem – w Dniu Kobiet, 8 marca.

Maria Sadowska urodziła się 27 czerwca 1976 roku w Warszawie. Jako nastolatka była solistką zespołu młodzieżowego Tęcza i gwiazdą telewizyjnego programu muzycznego "Tęczowy Music Box". W wieku 19 lat zadebiutowała na rynku fonograficznym płytą "Jutro". W 1997 r. wyjechała do Japonii, gdzie nagrała album "Lucky Star". Po powrocie do Polski podjęła studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Nie zrezygnowała z muzyki i w 2004 roku nagrała płytę "Marysia Sadowska", na którą złożyły się jej autorskie kompozycje do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Dyskografię Marii Sadowskiej uzupełniają płyty: "Tribute To Komeda", w hołdzie Krzysztofowi Komedzie, bożonarodzeniowa "Gwiazda dla każdego", popowy "Spis treści" oraz "Demakijaż", stanowiący soundtrack do noweli filmowej jej autorstwa. Maria Sadowska jest córką kompozytora Krzysztofa Sadowskiego i wokalistki Liliany Urbańskiej.