Przepastna kolekcja pamiątek po zespole The Beach Boys, zawierająca takie rarytasy, jak zapisy nutowe ponad 150 piosenek, kontrakty płytowe, niepublikowane fotografie, odręczne zapiski i listy, trafi na aukcję w Londynie. Cenę wywoławczą ustalono na 7 milionów funtów.

Reklama

Wszystkie pamiątki pochodzą z anonimowego źródła i zostały odkryte przypadkiem podczas likwidacji opuszczonej pakamery na Florydzie w 2000 roku. Znalezisko szybko zainteresowało szereg osób, roszczących sobie prawa do ich posiadania. Ostatecznie nabywcą została prywatna firma.

Większość elementów kolekcji, jaka zostanie wystawiona w londyńskim domu aukcyjnym Fame Bureau zostanie najpierw wystawiona na widok publiczny. Fani będą mogli obejrzeć pamiątki po swych idolach w Nowym Jorku 15 kwietnia oraz w Londynie 18 kwietnia.

Informacja o licytacji największego istniejącego zbioru memorabiliów po zespole The Beach Boys zbiega się z 50. rocznicą wydania ich najsłynniejszej płyty "Surfin' U.S.A.". Album opublikowany 25 marca 1963 roku spędził 78 tygodni na amerykańskiej liście płytowych bestsellerów i z biegiem lat stał się jedną z najważniejszych płyt wszech czasów. Tytułowe nagranie wpisano na listę 500 piosenek, które ukształtowały rock'n'roll.

The Beach Boys przez całe lata 60. konkurowali na listach przebojów z kolegami z Wielkiej Brytanii – zespołem The Beatles. Wpływ obydwu formacji na rozwój muzyki popularnej pozostaje do dziś niepodważony, mimo iż sukces komercyjny The Beatles przyćmił nieco dokonania The Beach Boys. Niemniej zespół pod wodzą Briana Wilsona umieścił aż 56 singli na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 i trafił na czwartą pozycję najważniejszych wykonawców na świecie według magazynu "Rolling Stone".