Album "Złota kolekcja – Bal u Posejdona", zawierający dwadzieścia jeden utworów z repertuaru Anny German podbija krajową listę muzycznych bestsellerów. Płyta zawierająca piosenki, takie jak "Tańczące Eurydyki", "Uroczysko" czy "Ballada o niebie i ziemi" rozbrzmiewa już w ponad 50 tys. domów. Liczba ta umożliwiła przyznanie kompilacji statusu Złotej Płyty. Stało się to dokładnie czternaście lat po jej sklepowej premierze.

Reklama

"Bal u Posejdona" to obecnie najczęściej wyszukiwana pozycja na stronie dedykowanej serii "Złota kolekcja", zaś salony płytowe nie nadążają z zamawianiem kolejnych egzemplarzy albumu.

Na popularność płyty z największymi przebojami Anny German wpłynął emitowany przez Telewizję Polską serial biograficzny. Każdy z odcinków gromadzi przed telewizorami około 6 milionową widownię.

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 w Urgenczu w Uzbeckiej SRR. Z wykształcenia była geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. Operowała sopranem liryczno-koloraturowym niecodziennego, przeźroczystego, wysokiego tembru. Jej unikalny sposób śpiewania szybko zjednał jej wierną publiczność. Wokalistka występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR, wykonując piosenki w siedmiu językach. Nagrywała płyty na rynek polski, radziecki i włoski.