Koncert The Rolling Stones, zaplanowany na 29 czerwca, jest największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu w Glastonbury. Choć trudno w to uwierzyć, w ciągu 50 lat kariery, Mick Jagger, Keith Richards i spółka zagrają na słynnym brytyjskim festiwalu po raz pierwszy.

Zapowiedź ich występu przyćmiła informacje o koncertach innych wykonawców, m.in. Arctic Monkeys, Elvisa Costello, Primal Scream, Nicka Cave'a, Smashing Pumpkins czy Public Enemy. "Stonesi" wystąpią na Glastonbury w ramach trasy koncertowej "50 and Counting", podczas której świętują 50-lecie istnienia zespołu.

Jest jednak jeden zespół, którego występ wzbudza równie wielkie emocjeThe Bootleg Beatles, założony w 1980 roku cover-band "fantastycznej czwórki" z Liverpoolu. Członkowie grupy ubierają się, strzygą się i, oczywiście, grają jak The Beatles. Ich wykonania takich przebojów jak "She Loves You" czy "Nowhere Man" są niemal doskonałym odtworzeniem oryginalnych wersji.

The Bootleg Beatles również wystąpią w sobotę – będą główną gwiazdą tego dnia na Akustycznej Scenie – podczas ich koncertu na festiwalu w 2010 roku, zgromadzili największą publiczność, jaka kiedykolwiek bawiła się pod jedną z mniejszych scen imprezy. Swój koncert rozpoczną 20 minut po tym, jak "Stonesi" wejdą na Główną Scenę.

– "Stonesi" mają faktycznych członków zespołu, czego nam brakuje – przyznaje żartobliwie Andre Barreau, zespłowy "George". – Ale jeśli porównamy ilość wspaniałych piosenek Beatlesów i The Rolling Stones, uważam, że Beatlesi napisali ich więcej – dodaje.

Repertuar The Bootleg Beatles składa się z ponad 30. piosenek autorstwa duetu Lennon/McCartney, odegranych w chronologicznym porządku. – Podłączamy się i będziemy grali głośno. To Glastonbury, więc będziemy mogli wykonać także ostrzejsze piosenki, jak "Helter Skelter" – powiedział Barreau, który zwrócił także uwagę na nieprzewidywalną pogodę: – Jeśli zacznie padać, wszyscy będą chcieli schronić się pod naszym namiotem – zauważył.

Glastonbury to miasteczko, położone w hrabstwie Somerset, według danych z 2002 roku. zamieszkiwane przez niecałe 9 tysięcy mieszkańców. Miasto związane jest z mitologią chrześcijańską, legendami o Królu Arturze i Świętym Graalu. Dziś duża ilość sklepów w mieście oferuje także magiczne przedmioty. Ruiny opactwa są chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, skuszonych – najczęściej – perspektywą koncertów największych gwiazd.

Pierwszy festiwal odbył się w 1970 roku. W ciągu istnienia imprezy, w Glastonbury występowali m.in. Bruce Springsteen, Radiohead, Rage Against The Machine, The Pixies, Oasis czy The Chemical Brothers. W 2008 roku na plenerowym festiwalu bawiło się 177. tysięcy osób.

Impreza odbywać się będzie w dniach 26-30 czerwca.