W jutrzejszym wydaniu "Polityki" zostaną ogłoszone nominacje do kulturalnych nagród przyznawanych każdego roku przez tygodnik. W kategorii muzyka popularna w dwudziestej pierwszej edycji "Paszportów Polityki" na tej liście znalazł się Dawid Podsiadło – zwycięzca "X Factora", który stał się muzyczną sensacją ostatnich miesięcy.

Reklama

Autor bestsellerowego krążka "Comfort and Happiness" (uzyskał już status podwójnej platyny) będzie rywalizował z Marcinem Maseckim – pianistą jazzowym i poważnym, który "udowodnił, że jest nie tylko wirtuozem fortepianu i muzycznym erudytą, ale również zupełnie nieprzewidywalnym kompozytorem, dla którego nie ma żadnych ograniczeń".

Trzecim nominowanym jest Kuba Ziołek – charyzmatyczny muzyk znany z takich projektów jak Alameda Trio, Ed Wood, Tin Pan Alley czy Stara Rzeka, o którym juror "Paszportów" Piotr Lewandowski (PopUp Music) napisał, że "zaciera granice pomiędzy tym co umysłowe, a duchowe, prymitywne a wysublimowane".

Kto zdobędzie "Paszport Polityki" – przekonamy się 14 stycznia 2014 roku. Uroczyste ogłoszenie nazwisk laureatów nastąpi podczas gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

"Paszport Polityki" to nagroda ustanowiona w 1993 roku przez tygodnik "Polityka", a przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz (od roku 2002) obejmująca nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.