Koncert ma odbyć się pod koniec czerwca. Jednak internauci podpisani pod protestem na jednym z portali, wysyłają petycje między innymi do marszałka województwa Adama Jarubasa z prośbą o rezygnację z występu Thomasa Neuwirtha, wcielającego się w rolę Conchity Wurst.

Reklama

Protestujący chcą również usunięcia elementów scenografii kojarzących się z satanizmem, a także o wycofanie się z promocji regionu poprzez wizerunek czarownicy.

Koszt imprezy z udziałem między innymi Conchity Wurst to minimum 230 tysięcy złotych oraz pół miliona dotacji unijnej. Przeciwko imprezie protestuje też kielecki ksiądz biskup Jan Piotrowski, podkreślając, że koncert Conchity Wurst to pseudokulturalny program.

Regionalna Organizacja Turystyczna, do której także kierowana jest internetowa petycja, nie widzi problemu w koncercie austiackiej drag queen.

Zdaniem ROT, Thomas Neuwirth "to tylko kolejny mężczyzna, który na scenie przebiera się za kobietę", podobnie jak wielu innych. Organizacja szanuje głos kieleckiego biskupa, ale przywołuje również opinię austriackiego kardynała Christopha Schoenborna, który publicznie wezwał do szacunku wobec Conchity Wurst.