22. gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej odbyła się 20 kwietnia Teatrze Polskim w Warszawie. Dwie najważniejsze statuetki – za album i utwór roku – powędrowały do Zbigniewa Wodeckiego i muzyków z Mitch & Mitch Orchestra and Choir, którzy na nowo nagrali utwory z debiutanckiego albumu artysty z 1979 roku. – Po czterdziestu latach popularności zaczynam robić karierę nową płytą, która ma już… 40 lat – żartował Zbigniew Wodecki.

Reklama

Dawid Podsiadło został nagrodzony za teledysk roku ("W dobrą stronę"), Kortez za fonograficzny debiut roku, a Taco Hemingway za album rok hip hop ("Umowa o Dzieło"). W pozostałych kategoriach też większych niespodzianek nie było.

Oto lista laureatów Fryderyków 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej:
Album roku pop: Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra And Choir – "1976: A Space Oddysey"
Album roku rock: (w tym hard, metal, punk): Lao Che – "Dzieciom"
Album roku hip hop: Taco Hemingway – "Umowa o Dzieło"
Album roku elektronika/alternatywa: Smolik/Kev Fox – "Smolik/Kev Fox"
Album roku muzyka korzeni (w tym blues, country, muzyka świata reggae): Kapela ze Wsi Warszawa – "Święto słońca"
Teledysk roku: Dawid Podsiadło – "W dobrą stronę" (reż. Piotr Onopa)
Fonograficzny debiut roku: Kortez
Utwór roku: Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra And Choir – "Rzuć to wszystko, co złe".
Album roku muzyka jazzowa: Nicola Kołodziejczyk Orchestra – "Barok progresywny"
Jazzowy debiut roku: ex aequo – Aga Derlak, Agnieszka Wilczyńska, Krzysztof Lenczowski
Jazzowy artysta roku: Janusz Muniak


Reklama

Złote Fryderyki za całokształt twórczości otrzymali Kora, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz. Gośćmi specjalnymi roczystości byli Jean Michel Jarre i Benjamin Clementine, który przyleciał z Nowego Jorku, by wykonać swój wielki przebój "London" z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej. Na gali "polskich grammy" wystąpiło też kilka zaskakujących duetów, a swoją telewizyjną premierę miał też singiel Brodki "Horses". Utwór zapowiada nową płytę artystki –"Clashes", która ukaże się 13 maja w całej Europie.

Fryderyki to statuetki przyznawane przez Akademię Fonograficzną zrzeszającą około 1300 przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną. 21 kwietnia 2016 roku zostaną wręczone statuetki w kategorii muzyki poważnej.