W niedzielny wieczór w Krakowie zabrzmią takie przeboje, jak: "Felicita", "Sempre sempre", "Liberta, Sharzan" czy "Nostalgia Canaglia". Artystom towarzyszyć będzie znakomita Orkiestra Obligato, którą poprowadzą Alterisio Paoletti i Jerzy Sobeńko. Przed koncertem Romina Power i Al Bano spotkali się z dziennikarzami na konferecji prasowej.

Reklama

Al Bano (właśc. Albano Carrisi) i Romina Power spotkali się i zakochali w 1967 w trakcie kręcenia filmu "Nel Sole". On był już wtedy znanym we Włoszech piosenkarzem, ona – młodziutką, 16-letnią córką amerykańskiego aktora, Tyrone'a Powera. Trzy lata później wzięli ślub i wydali pierwszy wspólny album zatytułowany "Storia di Due Innamorati". Tak narodził się jeden z najbardziej znanych duetów artystycznych na świecie.

PAP / Jacek Bednarczyk

Sukces przyszedł na początku lat 80. W roku 1982 Al Bano i Romina Power zaśpiewali słynną piosenkę "Felicita", która podbiła świat. Zdobyli nią drugie miejsce na festiwalu w San Remo. Już w 1984 roku byli pierwsi – z utworem "Ci sarà". Kolejne płyty i piosenki przynosiły duetowi coraz większe sukcesy na całym świecie. Na świat przyszło czworo ich dzieci: Ylenia Maria Sole (1970), Yari Marco (1973), Cristel Chiara (1985), Romina Iolanda (1987).

PAP / Jacek Bednarczyk

Los odwrócił się w styczniu 1994 roku. W Nowym Orleanie zaginęła wówczas Ylenia Carrisi – najstarsza córka Al Bano i Rominy. Do dziś nie wiadomo, co się stało z 24-latką. Prawdopodobnie popełniła samobójstwo, skacząc z mostu do rzeki Missisipi. Tragedia rodzinna doprowadziła do kryzysu w małżeństwie piosenkarzy, którzy rozstali się zarówno zawodowo, jak i prywatnie w 1999 roku. Al Bano swoje przeżycia z tego okresu opisał potem w biograficznej książce "Wierząc, nie poddałem się nigdy".

PAP / Jacek Bednarczyk

Przez lata Al Bano i Romina pracowali osobno. On wydawał kolejne płyty (do tej pory sprzedał ich 165 milionów na całym świecie). Ona wróciła do działalności filmowej i teatralnej, prowadziła program we włoskiej telewizji, była jurorką w jednej z edycji włoskiego "Tańca z gwiazdami", a w 2000 roku wydała książkę poświęconą zaginionej córce "Ho Sognato Don Chisciotte". Poświęciła się też malarstwu (w latach 2006-2007 miała kilka wystaw, głównie w Mediolanie), a wreszcie na stałe przeprowadziła się do Stanów.

Powrót legendarnego duetu był sensacją w 2013 roku. Okazją do wspólnego śpiewania stałī się 70-te urodziny Al Bano i przygotowane z tej okazji specjalne koncerty w Moskwie. Od tego czasu twórcy "Felicita" i "Ci Sara" święcą triumfy na światowych estradach. Blisko 65-letnia Romina Power i 73-letni Al Bano, tak jak kiedyś, na swe występy ściągają tłumy wiernych fanów.