Nagroda im. Wojciecha Kilara została ustanowiona przez prezydentów Krakowa i Katowic. Jest przyznawana wyjątkowym i oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości. Kapitułę honorową nagrody tworzą: prof. Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Roman Polański i Krzysztof Zanussi.

Reklama

Spośród nazwisk kompozytorów przedstawionych do Nagrody, Alexandre Desplat był absolutnie oczywistym wyborem dla wszystkich. Jego muzyka posiada własną, kunsztowną dramaturgię, jest troskliwie dopasowana do charakterów aktorów, podkreśla ich grę, dodaje im nowego wymiaru, a przy tym pozostaje na wskroś klasyczna, wskazując na wybitne wyczucie rzemiosła – powiedział Robert Piaskowski, przewodniczący rady merytorycznej nagrody i dyrektor artystyczny Festiwal Muzyki Filmowej.

Alexandre Desplat jest autorem muzyki do niemal stu czterdziestu filmów. Przełomem w jego karierze była ścieżka dźwiękowa do filmu Petera Webbera "Dziewczyna z perłą" (2003), za którą otrzymał nominacje do: Złotego Globu, nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Desplat pracował u boku m.in. Romana Polańskiego, Davida Finchera, Wesa Andersona, Toma Hoopera, Davida Yatesa, Terencea Malika. Jest laureatem Oscara za muzykę do filmu "Grand Budapest Hotel" (do nagrody tej był nominowany ośmiokrotnie, w tym dwukrotnie w 2015 za "Grand Budapest Hotel" i "Grę tajemnic"). Kompozytor zdobył także Złoty Glob, nagrody BAFTA i Grammy, trzy Cezary, Srebrnego Lwa, dwie Europejskie Nagrody Filmowe, pięć BMI Film Music Award i osiem nagród World Soundtrack Award.

Reklama

Kompozytor odwiedzi Polskę po raz pierwszy. Odbierze nagrodę podczas gali "Scoring4Polanski" organizowanej w ramach 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Dzień później, 25 maja, Desplat przyjedzie także do Krakowa. – To wielki honor zostać laureatem Nagrody im. Wojciecha Kilara, kompozytora, którego długo podziwiałem, i który wywarł znaczący wpływ na mnie jako kompozytora, podobnie jak na wielu kompozytorów mojego pokolenia — napisał Desplat w odpowiedzi na decyzję Kapituły Nagrody.

– Nie mogę się doczekać swojej pierwszej wizyty w Polsce, podczas której spotka mnie tak wielki honor. To będzie z pewnością wspaniały hołd dla wielkiego Romana Polańskiego, artysty i człowieka, którego cenię i podziwiam, i którego mam szczęście nazywać swoim przyjacielem – dodał. Desplat skomponował muzykę do trzech filmów Romana Polańskiego: "Rzeź", "Wenus w futrze" i "Autor widmo".

Laureat Nagrody im. Kilara otrzyma statuetkę, może też zrealizować z sekcją smyczkową dowolnej orkiestry ze Śląska lub Krakowa sesję nagraniową swojej muzyki albo jego kompozycje zostaną zaprezentowane na koncercie retrospektywnym podczas kolejnych edycji Festiwalu Muzyki Filmowej.

Pierwszym laureatem Nagrody Kilara w 2015 roku został Eliot Goldenthal, twórca muzyki do takich hitów kinowych jak: "Frida", "Tytus Andronikus", "Wywiad z Wampirem", "Obcy 3".