John Berry ostatnie cztery lata spędził w placówkach medycznych. Cierpiał na zwyrodnienie (otępienie) czołowo-skroniowe, chorobę trudną do leczenia – jak dotąd nie wykryto żadnego skutecznego leku, który zahamowałby postępujący proces zwyrodnieniowy. Najczęstszymi objawami są zaburzenia mowy.

Reklama

Berry zainteresował się muzyką, gdy był nastolatkiem, po tym jak przeniósł się do Nowego Jorku. W Walden School na Manhattanie poznał Michaela "Mike'a D" Diamonda (wokal, perkusja), przyszłego kolegę z zespołu. Założone w 1981 roku Beastie Boys tworzyli ponadto Adam "MCA" Yauch (wokal, bas) i Kate Schellenbach (perkusja). Grupa grała wówczas hardcore z elementami punk.

John Berry odszedł z zespołu po debiucie EP-ki "Polly Wog Stew" w 1982 roku, na cztery lata przed wielkim fonograficznym sukcesem zespołu, jakim była debiutancka płyta "Licensed to Ill". Został zastąpiony przez Adama "Ad-Rocka" Horovitza.

Grupa Beastie Boys miała olbrzymi wpływ na wejście muzyki hip-hopowej do tzw. mainstreamu. Ich płyta "Licensed to Ill" była pierwszym albumem hip-hopowym, który wspiął się na szczyt listy Billboardu. Grupa sprzedała 26 milionów egzemplarzy tego albumu w USA i 50 mln na świecie. Adam Yauch zmarł na raka przed czterema laty, w wieku 47 lat.