W tym roku obchodzona jest piętnasta rocznica śmierci artysty. Z inicjatywy Galerii Rusz przed CKK Jordanki stworzono mural poświęcony liderowi zespołu Republika. Współtworzyli go mieszkańcy Torunia. Akcja plastyczna poprzedziła uroczystość nadania placowi przed Jordankami imienia muzyka.

Reklama

"Niedawno CKK Jordanki zostały uznane za jeden z +7 Cudów Polski+. Tym samym była dla nas twórczość Grzegorza Ciechowskiego. Pamiętamy o nim i jego dorobku, stąd, po raz trzeci w Toruniu obchodzimy jego dni. Stworzył on jedno z najciekawszych zjawisk w dziejach polskiej muzyki" - mówił podczas odsłonięcia obelisku przed salą koncertową prezydent Torunia Michał Zaleski.

Autorką formy przestrzennej jest Małgorzata Mikielewicz. Decyzję o nazwaniu placu imieniem Grzegorza Ciechowskiego podjęli toruńscy radni.

"Jest mi trochę niezręczne przemawiać w imieniu Grzegorza, bo był on niezwykle skromnym człowiekiem i z wielką pokorą przyjmował wszelkie wyróżnienia. Nadanie imienia mojego męża placowi w centrum miasta, uważam za niezwykły wyraz pamięci o nim" - mówiła żona Ciechowskiego Anna Skrobiszewska.

Jednocześnie zadeklarowała, że rodzina będzie chciała pokazywać coraz więcej rzeczy związanych z muzykiem.

"Przegrzebiemy rodzinne archiwa i pokażemy to, co mąż tworzył i co jest dla nas bardzo wartościowe. Na początku było dla mnie trudne przyjmowanie piosenek Grzegorza w innym wykonaniu. Cieszę się jednak, że młodzi twórcy po nie sięgają. Od nich zależy to, w jaki sposób będą interpretowali poszczególne utwory" - dodała Skrobiszewska.

Pierwszy dzień obchodów zwieńczył koncert w CKK Jordanki. Za jego artystyczną wymowę odpowiadał Andrzej Smolik. Na scenie zaprezentowali się m.in. laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego: Piotr Rogucki, Mela Koteluk, Julia Marcell, Misia Furtak i Błażej Król, a także Skubas i raper Miuosh. Sala wypełniona była po brzegi, a artyści w twórczy sposób zinterpretowali album "Tak! Tak!" Obywatela G.C. z 1988 roku, który wybrzmiał w całości. Zgromadzeni usłyszeli dodatkowo m.in. utwory "Paryż-Moskwa 17.15 (czyli mimowolne podróże kochanków)" i "Tak długo czekam (czyli Ciało)".

"Obywatel G.C. jest toruński. To tu przyjechał w 1976 roku studiować polonistykę, a potem tworzył w sposób wyjątkowy, oszałamiający i perfekcyjny. Będziemy z nim nie tylko przez te cztery dni, ale przez cały rok - do kolejnej edycji" - zadeklarował podczas koncertu Michał Zaleski.

Dni Grzegorza Ciechowskiego potrwają w Toruniu do 18 grudnia. W kolejnych dniach odbędzie się m.in. spotkanie z Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim – autorami książki "My lunatycy. Rzecz o Republice" (piątek 16 grudnia), a także giełda winylowa i koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie "Od Nowa" (sobota 17 grudnia). Zaplanowano też spotkanie z Andrzejem Świetlikiem i wernisaż wystawy "Ciechowski-Świetlik" w Centrum Sztuki Współczesnej (niedziela 18 grudnia).

Grzegorz Ciechowski (1957-2001) był liderem zespołu Republika, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów. Przez lata związany był z toruńską "Od Nową", w której formacja debiutowała. Występował także jako Obywatel G.C. Pisał również teksty do utworów innych wykonawców m.in. zespołu Lady Pank.