Do konkursu zgłosiło się 30 gitarzystów z dziewięciu krajów. Do przesłuchań konkursowych zakwalifikowanych zostało 12: Andrzej Gondek, Łukasz Kokoszko, Dawid Kostka, Jakub Mizeracki, Gabriel Niedziela, Jonasz Stępień i Mateusz Szczypka z Polski oraz Giovani di Carlo z Włoch, Sean Clapis i Yuto Kanazawa (USA), Robert Luft (Wielka Brytania) oraz Igor Osypov (Niemcy).

Reklama

Otwarte dla publiczności przesłuchania będą się odbywać od 28 do 30 czerwca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ul. Basztowej 9 w Krakowie.

Gitarzystów oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem dyrektora konkursu Witolda Wnuka, w którym zasiądą: wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany ze współpracy z Milesem Davisem Mike Stern, pochodzący z Nowego Jorku Peter Bernstein, Marek Napiórkowski oraz Karol Ferfecki.

"Nie szukamy w tym konkursie naśladowców Jarosława Śmietany. Ja osobiście uważam, że młodym gitarzystom brakuje takiej przebojowości, siły i odwagi, jaką miał Jarek. Niewątpliwie szukamy wybitnego talentu" – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Witold Wnuk. Jak podkreślił, dla niego bardzo ważne jest, by uczestnicy konkursu grali jazz, a nie muzykę improwizowaną, jaka może być prezentowana na innych konkursach.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 35 tys. zł. Nagrodę specjalną przyzna rodzina patrona konkursu – Anna i Alicja Śmietana. Laureaci konkursu wystąpią 1 lipca na koncercie galowym w Filharmonii Krakowskiej, na którym zagrają także zasiadający w jury: Mark Stern, Peter Bernstein i Marek Napiórkowski. Gitarzystów będzie też można usłyszeć po każdym dniu przesłuchań podczas jam sessions w Piwnicy pod Baranami.

Reklama

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarosława Śmietany odbywa się w Krakowie co dwa lata na przemian z konkursem dedykowany pamięci wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zwycięzcą I edycji konkursu w 2015 r. był polski gitarzysta Szymon Mika.

Organizatorami konkursu są: Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta oraz Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. To hołd dla zmarłego w 2013 r. po ciężkiej chorobie wybitnego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Konkurs wspiera gmina Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART oraz ZAIKS.(PAP)

wos/ itm/