Trasę, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała – m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła wpisane były też dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł umieszczony został na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Reklama

Sprawę grafiki badała Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk, śledztwo zakończyło się w grudniu ub.r. skierowaniem aktu oskarżenia do gdańskiego sądu okręgowego.

Wawryniuk wyjaśniła, że w sprawie oskarżono trzy osoby. Są to lider grupy Behemoth - Adam D., Rafał W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny, oraz Maciej G., który - również na zlecenie D. - rozpowszechnił grafikę w Internecie.

Reklama

Wawryniuk poinformowała, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – poinformowała w komunikacie Wawryniuk.

Dodała, że Adam D. i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne zniżenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. – o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za popełnienie takich czynów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności a nawet do roku więzienia.

Jak poinformowała Wawryniuk, w czasie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście prowadziła śledztwo w tej sprawie od września 2016 roku. Zawiadomienie ws. możliwego popełnienia przestępstwa znieważenia polskiego godła złożyli radny gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marek Dudziński oraz Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.