EP-ka zawiera pierwsze nagrania grupy, zarejestrowane zaledwie sześć tygodni po jej powstaniu 26 stycznia 1979 r. Znajdzie się na niej pięć utworów (trzy z nich nie zostały dotąd opublikowane), w tym oryginalna, 9-minutowa studyjna wersja „Bela Lugosi's Dead”. Nagrania zostały ponownie zremasterowane przez Mandy Parnell w Black Saloon Studios (Björk, Brian Eno, Aphex Twin).

Reklama

Bauhaus to kwartet rodem z Northampton w Wielkiej Brytanii – Peter Murphy (vocals, occasional instruments), Daniel Ash (guitar), Kevin Haskins (drums), and David J (bass). Grupa wyłoniła się z post-punkowej sceny muzyki alternatywnej nagrywając innowacyjne albumy.

Pierwotnie wydany singiel przez Small Wonder Records, „Bela Lugosi’s Dead”, nie trafił na listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Tym niemniej wywarł duży wpływ na współczesną kulturę gotycką oraz popularną. Wielokrotnie coverowany przez takie gwiazdy jak Nine Inch Nails, Massive Attack, Nouvelle Vague, Chvrches i wiele innych. Stał się inspiracją twórczości Chucka Palahniuka czy Neila Gaimana.

Trzy miesiące po ukazaniu się "Bela Lugosi's Dead" w sierpniu 1979 roku, grupa podpisała kontrakt z wpływową brytyjską wytwórnią, 4AD, która wydała debiutancki krążek "In The Flat Field". Pod szyldem macierzystej firmy Beggars Banquet, w latach 1981-1983, do sprzedaży trafiły kolejne trzy studyjne albumy. Po rozwiązaniu w 1983 roku, członkowie zespołu stworzyli Love And Rockets i Tones On Tail, podczas gdy Peter Murphy cieszył się z udaną karierą solową.

Oto tracklista:
1. “Bela Lugosi’s Dead” - 9:36
2. “Some Faces” – 2:29
3. “Bite My Hip”– 2:57
4. “Harry” – 2:56
5. “Boys (Original)” – 3:03