Andrea Bocelli zaprosił do współpracy przy swoim nowym albumie „Si” gwiazdy światowej muzyki. Po wspólnym hicie „Perfect Symphony”, artysta ponownie połączył siły z Edem Sheeranem w utworze zatytułowanym „Amo Soltano Te (kompozycja Eda ze słowami Tiziano Ferro), a w utworze „If Only” pojawia się Dua Lipa. Ponadto, na albumie znalazły się nagrania z udziałem Josha Grobana oraz sopranistki Aidy Garifulliny. Premiera albumu zaplanowana jest na 26 października. Jest to pierwszy od 14 lat album artysty z całkowicie nowymi utworami.

Reklama

Kluczowym dla nowego albumu utworem jest znakomity duet ojca z synem. 20-letni Matteo Bocelli staje u boku Andrei w „Fall On Me” – utworze o więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Utwór ten pojawi się również w napisach końcowych nowego filmu Disney’a „Dziadek do Orzechów i Cztery Królestwa”, w którym zagrali Keira Knightley, Mackenzie Foy, Helen Mirren oraz Morgan Freeman. Premiera filmu zaplanowana jest na 2 listopada, a singiel, który będzie dostępny w siedmiu różnych językach, ukaże się 21 września wraz z zachwycającym teledyskiem, ukazującym dotychczas niepublikowane fotografie Andrei i Matteo z ich albumu rodzinnego.

Andrea porównuje głos Matteo do swojego: – Technicznie są bardzo różne, ale jest jedna rzecz, która sprawia, że jednak brzmią podobnie – to artystyczna osobowość. Ten charakterystyczny sposób wyrażania siebie głosem. Nie da się tego wyuczyć. Trzeba się z tym urodzić.

Andrea Bocelli, który w sobotę 22 września kończy 60 lat, zaprosił do pracy nad nowym albumem rodzinę i przyjaciół. Płyta została nagrana w jego domu we Włoszech, a wyprodukował ją Bob Ezrin (między innymi Pink Floyd, Lou Reed, Alice Cooper, Deep Purple, Thirty Seconds To Mars). Na „Si” znajdziemy między innymi kompozycję wyprodukowaną przez Mauro Malavasiego oraz jednego z najstarszych przyjaciół Andrei, Pierpaolo Guerriniego. Oprócz Matteo na płycie można również usłyszeć drugiego syna artysty, Amosa Bocellego, który nagrał partię fortepianu na akustyczną wersję utworu „Sono Qui (I Am Here)” oraz „Ali di Liberta”. Z kolei utwór „Vivo” to dedykacja dla żony Veroniki. „If Only” (singiel nagrany z Duą Lipą) został napisany we współpracy z Francesco Sartorim oraz niedawno zmarłym Lucio Quarantotto, współtwórcy jednego z największych hitów Bocellego – „Con Te Partirò (Time To Say Goodbye)”, który został nagrany 20 lat temu i stał się jednym z najlepiej sprzedających się utworów klasycznych wszech czasów.

Reklama

Andrea Bocelli mówi o albumie: – Chciałem wrócić do wspomnień, czasów, gdy byłem młodym mężczyzną i grałem w barze na pianinie. Oczywiście, od tamtego czasu nagrałem wiele albumów, zaśpiewałem wiele coverów i dałem mnóstwo koncertów. Jednak w pewnym momencie uznałem, że nadszedł czas na nowe utwory, jakbym zaczynał karierę od początku.„Si” – spis utworów:

1. Ali di Libertà
2. Amo Soltanto Te – feat. Ed Sheeran
3. Un’Anima
4. If Only – feat. Dua Lipa
5. Gloria The Gift Of Life
6. Fall On Me – feat. Matteo Bocelli
7. We Will Meet Once Again – feat. Josh Groban
8. I Am Here 9. Vertigo – with Raphael Gualazzi at the piano
10. Vivo
11. Dormi Dormi
12. Ave Maria Pietas – feat. Aida Garifullina
13. Meditation
14. Miele Impuro
15. Sono Qui (acoustic version)
16. Ali di libertà (acoustic version)