Brytyjczycy alarmują: Sprzedaż płyt osiąga dno. Jaka przyszłość? "Winyl w sypialni, streaming w samochodzie"

| Aktualizacja:

O ponad 100 milionów mniej niż w 2008 roku - tak dramatycznie spada sprzedaż płyt kompaktowych w Wielkiej Brytanii. Tamtejsi specjaliści pytają wprost: czy to koniec ery "posiadania" muzyki?

wróć do artykułu
 • ~Misio...,,,,,,,,,,,.,,.,,.,,,..,,,..,,.,,..,,.
  (2019-01-05 02:00)
  Ja się cieszę, bo dzięki temu można kupować tanie używane płyty CD , których ludzie się pozbywają. Jak się pozbywali winyli , to kupowałem winyle , za grosze. Teraz zazdroszczą mi moich płyt. Można również kupować tanio odtwarzacze CD i znakomite wzmacniacze za grosze. Pęd owczy czasem jest korzystny dla tych , którzy są rozsądni.
 • ~44 dawniej też 44
  (2019-01-05 21:36)
  Dno to osiągnęła współczesna muzyka rozrywkowa. Spójrzcie na ten ranking. Połowa to wydawnictwa sprzed pół wieku.
 • ~[ ╲╱]▲[├─┤]
  (2019-01-04 18:28)
  Nie rozumiem tego parcia na winyl: Tak wygląda instrukcja przygotowania mastera do nacinania płyty matki dla winyla - instrukcja z profesjonalnej firmy która używa (i naprawia) najlepszych na świecie głowic tnących (chłodzone helem głowice Neumann) w org "How to make a master!" z cutterheadrepair com : "Extreme volume=short time Extreme bass=short time and maybe jumps problems Extreme trebles=low volume and distorted sound Extreme stereo bass=low volume and jumps" " Jeśli chcesz nagranie z dużą głośnością i/lub głębokim rowkiem by wydłużyć żywotność płyty to nagranie nie powinno być dłuższe niż 12 minut przy 12 calowej płycie 33rpm" "Bass tylko w mono, stereo tylko tam gdzie niezbędne i tylko pod warunkiem ze jest w fazie, jeśli nie to zwyczajnie igła w twoim gramofonie wyskoczy z rowka, bez przemiatania ciągłego wysokich częstotliwości, bas trzeba ciąć poniżej 40Hz a wysokie od 14/15 kHz jeśli będzie z wysokim poziomem." "kompresja praktycznie nie do uniknięcia", do tego dochodzą inne wady winyla np krotka żywotność (im lepszy system tym paradoksalnie niższa żywotność winyla - technicznie rzecz biorąc kształt ostrza igły idealnie śledzący rowek doprowadzi do jego uszkodzenia po jednorazowym odtworzeniu płyty. A i tak źródła do tych winyli są cyfrowe wiec winyle oferują jedynie gorszy dźwięk niż CD.
 • ~kk
  (2019-01-04 01:30)
  Nie ma sensu "bić na alarm". Płyta CD po prostu staje się przestarzałym formatem, tak jak kaseta magnetofonowa. Po prostu staje się bardzo niewygodna. Dla audiofilów jakość CD jest już od dawna niewystarczająca, a dla zwykłych użytkowników niepotrzebna - mamy lepsze algorytmy kompresji, niż w 1982. Najbliższe lata należą do streamingu, ekologicznej formy zapisu danych.

Może zainteresować Cię też: