Gramophone Classical Music Awards są jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej, a coroczna londyńska Gala to święto łączące artystów, wydawców oraz recenzentów i krytyków muzycznych. Zwycięzcy wybierani są przez dziennikarzy magazynu "Gramophone" oraz szerokie grono przedstawicieli branży muzycznej – nadawców, sprzedawców oraz administratorów sztuki i muzyków.

Reklama

28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora.

"Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky'ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa (…) ten głos ma wielka przyszłość" - pisała o nim w miesięczniku "Gramophone" Alexandra Coghlan.

Wręczenie nagród Gramophone Classical Music Awards 2019 uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najważniejszych polskich zespołów grających muzykę barokową - Arte dei Suonatori, który w 2003 r. był laureatem nagrody za najlepsze nagranie muzyki barokowej. Partnerem Gali był Instytut Adama Mickiewicza.

Reklama

Gala była też okazją do szerszej prezentacji działań w ramach programu Polska Music zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, w szczególności multimedialnego projektu Mapy Polskich Kompozytorów.

Instytut rozpoczyna właśnie wieloletnią współpracę z Wigmore Hall, dzięki której polska muzyka i współcześni artyści będą coraz bardziej rozpoznawalni w Wielkiej Brytanii. W sezonie 2019/2020 i 2020/2021 w repertuarze sali znalazło się kilkanaście koncertów z muzyką polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.