Dziennik Gazeta Prawana logo

Zmarł Neil Innes, nazywany "siódmym Pythonem"

2 stycznia 2020, 08:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Neil Innes
Neil Innes/PAP
Neil Innes, autor piosenek związany m.in. z grupą Monty Pythona, nie żyje - poinformował w poniedziałek jego agent Nigel Morton. Brytyjski komik i muzyk miał 75 lat, zmarł z przyczyn naturalnych w niedzielę późnym wieczorem.

"" - napisała w oświadczeniu rodzina muzyka. Dodała, że "śmierć była niespodziewana".

Innes zasłynął jako członek popularnego w latach 60. zespołu The Bonzo Dog Doo-Dah Band, był współautorem jego przebojów, m.in. "" i "".

W połowie lat 70. związał się z grupą Monty Pythona. Napisał piosenki do "Monty Pythona i Świętego Graala" z 1975 roku i wystąpił w tym filmie m.in. jako minstrel Sir Robina, którego grał Eric Idle. Można go było też oglądać w kilku rolach w "" Monty Pythona z 1979 roku i "" (należącego do grupy Monty Pythona) Terry'ego Gilliama w 1977 roku. Innes występował także z brytyjską grupą komików na scenach w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Bywał nazywany "siódmym Pythonem".

Ściśle współpracował z Idle'em. W latach 1975-1976 współtworzył z nim program komediowy "", a w 1978 r. premierę miał ich film "All You Need Is Cash" (znany również jako "The Rutles"). Innes i Idle zagrali w nim jedne z głównych ról - parodie Johna Lennona i Paula McCartneya. Innes napisał do tego obrazu 21 piosenek w stylu The Beatles.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj