Dr. Alban wziął udział w show noworocznym studia Kwartał 95., kabaretu telewizyjnego, w którym Zełenski występował jako satyryk przed objęciem prezydentury - poinformowały w niedzielę ukraińskie media. Nagranie show z udziałem piosenkarza dostępne jest w internecie.

Reklama

Wpis szwedzkiego artysty na Instagramie wskazuje, że był on na Ukrainie dwa tygodnie temu. Dr. Alban opublikował tam wideo, na którym rozmawia z Zełenskim.

"Spotkanie z ukraińskim prezydentem Zełenskim. Miałem zakaz wjazdu na Ukrainę w związku z moim wcześniejszym występem na Półwyspie Krymskim. Nie wiedziałem, że Ukraińcom to się nie spodoba. Jestem szczęśliwy, że mogłem spotkać prezydenta" - napisał piosenkarz.

Szef Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Serhij Dejneko oświadczył tymczasem, że Dr. Alban wjechał do jego kraju zgodnie z prawem. "Podkreślam, że kwestie kontroli granicznej należą wyłącznie do kompetencji Państwowej Straży Granicznej i na decyzje funkcjonariuszy (…) nie wpływa nikt, w tym także prezydent Ukrainy" - napisał na Facebooku.

Biuro ukraińskiego prezydenta nie zareagowało dotychczas na doniesienia w sprawie szwedzkiego piosenkarza.

Zełenski, który objął najwyższe stanowisko w państwie w maju, oskarżany jest przez część społeczeństwa o zbytnie ustępstwa wobec Rosji i brak należnej dbałości o interesy narodowe.

Między Kijowem a Moskwą od 2014 r. trwa konflikt, spowodowany przez dokonaną przez Rosję aneksję ukraińskiego Krymu oraz wspieranie przez Kreml dwóch samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie na wschodzie kraju. W wyniku walk w tym regionie zginęło dotychczas ponad 14 tysięcy ludzi.