Narodowy Instytut Fryderyka Chopina poinformował o czasowym wstrzymaniu sprzedaży biletów na przesłuchania eliminacyjne XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Rozważana jest bowiem zmiana terminu eliminacji ze względu na ograniczenia ruchu lotniczego na świecie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Reklama

"Jak podaliśmy na naszej stronie internetowej uaktualnienie informacji na temat terminu eliminacji nastąpi w momencie podania listy osób zakwalifikowanych do tychże eliminacji, tj. 9 marca" - poinformowała PAP Kinga Majchrzak z NIFC.

Jak podaje NIFC, w czasie przewidzianym w regulaminie - a więc do 1 grudnia - wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń pianistów do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W 2010 roku były 353 zgłoszenia, a w 2015 r. - 452.

Zgłosili się pianiści z 53 krajów, m.in. Chin - ponad 100, Japonii - ponad 90 i Polski - ponad 60. Liczną grupę stanowią również uczestnicy z USA, Kanady, Korei Południowej, Rosji, Włoch i Francji. Ponadto chęć udziału w konkursie wyrazili artyści z: Argentyny, Australii, Azerbejdżanu, Brazylii, Gruzji, Islandii, Malezji, Meksyku, Mongolii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Turcji, Uzbekistanu i Wietnamu.

Ponad połowa kandydatów to pianiści w wieku od 21 do 23 lat. Najmłodszych 16- i 17-latków, jest trzydziestu.

Kandydaci zobowiązani byli przesłać krótką notę biograficzną, dokumentację swoich najważniejszych osiągnięć artystycznych z ostatnich trzech lat, dwie rekomendacje: pedagogów lub wybitnych postaci życia muzycznego oraz nagranie wideo z własnym wykonaniem programu I etapu Konkursu.

Dokumenty i nagrania kandydatów ocenia Komisja Kwalifikacyjna w składzie: reżyser dźwięku Lech Dudzik, oraz jurorzy konkursu: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Wojciech Świtała. 9 marca 2020 r. zostanie podana lista nazwisk 160 pianistów wybranych przez Komisję, którzy zostaną zaproszeni na eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. W ich trakcie wyłonionych zostanie 80 uczestników Konkursu, który rozpocznie się 2 października.

20 października - po trzech tygodniach konkursowych zmagań - publiczność pozna zwycięzcę XVIII Konkursu Chopinowskiego, dzień później odbędzie się gala wręczenia nagród i pierwszy z trzech koncertów laureatów.

W Jury Konkursu są m.in.: Martha Argerich, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka i Katarzyna Popowa-Zydroń. Punktacja przyznana uczestnikom przez poszczególnych członków jury i szczegóły dotyczące sposobu ich oceniania zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu konkursu.

W Konkursie 2020 pianiści wykonają reprezentatywną część twórczości polskiego kompozytora: w I etapie: etiudy, nokturny, ballady, scherza; w II etapie: ballady, scherza, walce, Barkarolę Fis-dur op. 60, Fantazję f-moll op. 49, Poloneza-fantazję As-dur op. 61, Andante spianato, Poloneza Es-dur op. 22, Poloneza fis-moll op. 44, Poloneza As-dur op. 53, oba polonezy z op. 26; w III etapie: Sonatę b-moll op. 35, Sonatę h-moll op. 58, pełny cykl Preludiów op. 28, cykle mazurków. W finale - koncerty fortepianowe e-moll op. 11 i f-moll op. 21.

Wszystkie przesłuchania konkursowe będzie można śledzić za pomocą internetu. Po raz pierwszy transmisje będą dostępne w formacie 4K oraz w VR wprost ze sceny.

W tym roku Instytut Chopina przygotowuje również aplikację mobilną (Chopin Competition), aplikację smart TV oraz portal internetowy (chopin2020.pl), dzięki którym będą dostępne wszystkie najważniejsze informacje dotyczące osiemnastej odsłony Konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zapoczątkowany w 1927 roku, jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. W ciągu ponad 90 lat ewoluował i zmieniał się, doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję.

Już do drugiego Konkursu w roku 1932 zgłosiło się 200 kandydatów. Po trzecim w 1937 r. nastąpiła przerwa spowodowana II wojną światową - kolejny konkurs odbył się w 1949 roku. Od tego momentu wydarzenie odbywa się w regularnym cyklu pięcioletnim, zyskując światową renomę. Z kolejnymi konkursami związane są nazwiska takich artystów jak m.in. Lew Oborin, Witold Lutosławski, Ivo Pogorelić, Garrick Ohlsson, Dang Thai Son i Krystian Zimerman.

Reklama

"Wiek XXI postawił przed Konkursem nowe wyzwania - w zmieniającej się sytuacji społecznej, kulturowej i medialnej" - odnotował NIFC. Medialnymi gwiazdami stali się kolejni tryumfatorzy: Yundi Li, Rafał Blechacz, Yulianna Avdeeva, Daniil Trifonov, Ingolf Wunder i Seong-Jin Cho. Ich nagrania na kanale YouTube i kontach na Facebooku mają setki milionów odsłon. Innym nowym zjawiskiem była rewolucja w mediach społecznościowych. Ich użytkownicy według Press Service wymienili między sobą ok. 5 mld informacji o XVII Konkursie w samym tylko październiku 2015 roku.