Wręczenie statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbędzie się natomiast 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a dzień później, na tej samej scenie, w ramach festiwalu wystąpią gwiazdy polskiej muzyki.

Reklama

Fryderyk Festiwal 2020 zainauguruje 8 marca Gala Muzyki Poważnej. W niedzielne popołudnie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbywać się będą panele poświęcone muzyce klasycznej. Podczas wieczornej Gali Muzyki Poważnej wystąpią artyści, których ostatnie wydawnictwa zostały docenione przez Akademię Fonograficzną i wyróżnione nominacjami do Fryderyków 2020. Publiczność będzie mogła posłuchać muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalnej, barokowej, romantycznej oraz współczesnej.

Część tegorocznej gali poświęcona zostanie operze. Pod dyrekcją Lawrence'a Fostera sopranistka Ewa Tracz wykona Pieśń Roksany z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego. Wieczór uświetni także występ nominowanego do tegorocznych Fryderyków Szymona Komasy, który wykona arię Roberta z "Jolanty" Piotra Czajkowskiego. Wspólnie z Ewą Tracz zaśpiewają także duet "Pronta io son" z opery "Don Pasquale" Gaetana Donizettiego.

Goście Gali Muzyki Poważnej będą mogli posłuchać również innego artysty nominowanego do tegorocznych Fryderyków – Jakuba Józefa Orlińskiego. Artysta wykona trzy arie z albumu "Facce d’amore", który ma szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Album Polski za Granicą. W Katowicach Orliński wystąpi z towarzyszeniem orkiestry historycznej Altberg Ensemble pod kierunkiem klawesynistki Ewy Mrowcy. Na scenie NOSPR zagości także sekstet wokalny proMODERN, nominowany w trzech kategoriach za płyty "Stimmung" i "Comfort Zone". Muzycy wykonają "Eclogę" – utwór a cappella skomponowany w 1976 r. przez Krzysztofa Pendereckiego. Muzycy z Berlin Piano Trio zagrają 3. część Koncertu potrójnego C-dur Ludwiga van Beethovena na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną.

Wystąpi również skrzypek Bartłomiej Nizioł, którego wykonanie Concerto doppio per violino, viola ed orchestra Krzysztofa Pendereckiego, wspólnie z altowiolistką Katarzyną Budnik i Polską Orkiestrą Sinfornia Iuventus im. Jerzego Semkowa, znalazło się na płycie nominowanej w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca. Artysta wykona trzecią część nieznanego wcześniej VI Koncertu skrzypcowego Grażyny Bacewicz, odtworzonego niedawno z rękopisów autorki.

Nie zabraknie występu gospodarza – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która otrzymała nominację za album "Sonoristic Penderecki by Penderecki" z awangardową muzyką symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego. Na gali orkiestra będzie towarzyszyła solistom pod dyrekcją swego szefa artystycznego – Lawrence'a Fostera.

Podczas uroczystej gali wręczony zostanie Złoty Fryderyk w kategorii muzyki poważnej, który w tym roku trafi do rąk wybitnego polskiego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza. Na koniec wydarzenia w wykonaniu Marka Brachy zabrzmi Polonez A-dur op. 40 – historyczny sygnał Polskiego Radia i symboliczna zapowiedź 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Natomiast 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się otwarta dla publiczności Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Jak podkreśla szef organizującego Fryderyk Festiwal Związku Producentów Audio Video Marek Staszewski, w wydarzeniu wezmą udział czołowi polscy artyści, wykonujący bardzo różnorodną muzykę. Nie zabraknie zarówno hip-hopowych akcentów - dzięki KęKę, który pojawi się w towarzystwie Grizzlee, jak i bardziej popowych brzmień w wydaniu Kasi Kowalskiej, Michała Szpaka i Smolastego, który wystąpi z Ewą Farną. Przed zebranymi zaprezentuje się również Natalia Przybysz, nominowana w tym roku w dwóch kategoriach, w tym w kategorii Album Roku Pop za płytę "Jak malować ogień".

Zaśpiewa też m.in. Natalia Nykiel: "Mój pierwszy występ na gali Fryderyków dwa lata temu był niezwykłym momentem i zapamiętam go na zawsze. Z wielką radością przyjęłam kolejne zaproszenie aby wystąpić, a dodatkowo ekscytujące jest dla mnie, że od zeszłego roku gala odbywa się w zmienionej, otwartej na publiczność formule i że tak ważne dla polskiej fonografii święto możemy dzielić wspólnie z fanami" - powiedziała artystka, która ma szansę opuścić MCK ze statuetką Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika za płytę "Origo". W tej samej kategorii, za album "Dekalog Spolsky", nominację otrzymała Mery Spolsky, która również zaprezentuje się na katowickiej scenie.

Wystąpi też Golec uOrkiestra, których utwór "Górą Ty", nagrany wspólnie z Gromeem i Bedoesem, ma już ponad 28 milionów wyświetleń w serwisie YouTube oraz Dr Misio – formacja powstała z inicjatywy znanego aktora Arkadiusza Jakubika. Wieczór uświetni występ Krzysztofa Herdzina – jazzowego instrumentalisty, kompozytora i aranżera, laureata Fryderyka 2012 oraz wokalisty i kompozytora Kuby Badacha, który na swoim koncie ma już dwa Fryderyki.

Podczas ceremonii wręczone zostaną nagrody specjalne Akademii Fonograficznej za całokształt osiągnięć artystycznych, czyli Złote Fryderyki. W kategorii muzyki rozrywkowej statuetki powędrują do zespołu Perfect i Tomka Lipińskiego, którzy również wystąpią na katowickiej gali. Natomiast w kategorii jazzowej nagrodę odbierze Czesław Bartkowski.

W Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu mają też wziąć udział: Kayah, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, a także nominowany w tegorocznej edycji Muniek Staszczyk (Album Roku Rock za płytę "Syn Miasta" i Utwór Roku za piosenkę "Pola") i Viki Gabor (Fonograficzny Debiut Roku i Utwór Roku za piosenkę "Superhero").

15 marca na scenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zagrają: Ørganek, Daria Zawiałow, Król, Natalia Przybysz, KęKę i Baranovski. W Katowicach zabrzmi też Scena Nowego Rapu, na której wystąpią: OKI, Koza, Trill Pem, Miętha i Gverilla. Na Scenie Debiuty wystąpią natomiast młode artystki nominowane do Fryderyków 2020 w kategorii Fonograficzny debiut roku: Anna Karwan, Viki Gabor i Sanah.

Reklama