„Zgadzam się z @jbrudzinski. Zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa. Nawet bulwersujące. Ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za +nieprawomyślność+. To chyba jakaś prowokacja” – czytamy na Twitterze wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Reklama

"Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i minister kultury nie musi się zgadzać ze wszystkimi decyzjami władz publicznego radia" – dodał Gliński.

Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy - oświadczył w sobotę dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski, odnosząc się do sprawy zdjęcia informacji o wygranej piosenki Kazika.

Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", którą można obejrzeć na kanale na YouTube, nawiązuje do wizyty 10 kwietnia br. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa). Piosenka ta w piątek znalazła się na pierwszym miejscu cotygodniowej Listy Przebojów Trójki, ale informacja o tym - jak podały media - została zdjęta ze strony listy. W efekcie z Trójki odszedł legendarny dziennikarz Marek Niedźwiecki.

"Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy" - poinformował w oświadczeniu opublikowanym w sobotę wieczorem na stronie internetowej Programu 3 Polskiego Radia jego dyrektor i redaktor naczelny Tomasz Kowalczewski.

Reklama

"W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze" - dodał Kowalczewski.

Do sprawy w sobotę - jeszcze przed oświadczeniem Kowalczewskiego - odniósł się m.in. europoseł, były szef MSWiA Joachim Brudziński, który napisał na Twitterze, że w wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej - czasami niemądrej - interpretacji zdarzeń.

"Atakowanie PJK (premier Jarosław Kaczyński - PAP) za to, że w 10-tą rocznicę największej katastrofy jaka spotkała nasz Naród po 1945 roku, złożył wieniec pod pomnikiem swojego brata oraz na Jego symbolicznym grobie na Powązkach jest czymś barbarzyńskim" - napisał Brudziński na Twitterze, dodając, że nieważne czy Jarosława Kaczyńskiego atakuje b. premier i b. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pisarka i scenarzystka Ilona Łepkowska czy muzyk Kazik Staszewski.

"Ale zdejmowanie z @RadiowaTrojka informacji o wygranej #lpp3 piosenki Kazika (moimi zdaniem niesprawiedliwą w swej treści), jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli. W wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń" - dodał Brudziński.

"Twój ból jest lepszy niż mój" to utwór, który wspólnie przygotowali Kazik Staszewski i Wojtek Jabłoński.

Kiedy okazało się, że w efekcie całej afery Marek Niedźwiecki odszedł z Trójki, Brudziński znów skomentował sprawę na Twitterze w dosadnych słowach. "Szlag człowieka trafia, że jakiś pacan kosztem Prezesa Jarosława Kaczyńskiego zagrał w teatrzyku Marka Niedźwieckiego" - napisał. "Niedźwiecki chciał odejścia z Trójki - jego prawo. Jak trzeba było złożyć oświadczenie lustracyjne, też odszedł" - dodał.