Wystawa w salach Scuderie del Quirinale przy Pałacu Prezydenckim będzie w tygodniu otwarta w godzinach od 8.00 do 23.00, a weekendy do godz. 1 w - poinformowano w środę.

Reklama

Jak wyjaśniono, chodzi o to, by zagwarantować możliwość jej zobaczenia wszystkim chętnym, którzy zarezerwowali dziesiątki tysięcy miejsc.

Ekspozycja z okazji pięćsetnej rocznicy śmierci artysty została otwarta na początku marca, a bilety wykupiło od razu 70 tysięcy osób. Po kilku dniach została zamknięta z powodu pandemii. Ponownie otwarto ją na początku czerwca. Termin jej zwiedzania przedłużony został do końca sierpnia.

Zaprezentowano prace Rafaela sprowadzone z kolekcji na całym świecie, w tym najwięcej dzieł - 50 - z florenckiej Galerii Uffizi. Są także rysunki, projekty architektoniczne, prace przywiezione między innymi z kolekcji w Waszyngtonie, Londynie i Madrycie.

Tak pełnej prezentacji dzieł malarza nigdy wcześniej nie było - podkreślają organizatorzy wystawy, przedstawianej jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku we Włoszech.

Zwraca się uwagę na symboliczną wymowę jej nazwy - "Rafael 1520-1483", która w odwrotnej kolejności wskazuje lata jego życia. Otwiera ją zaś spektakularna replika jego grobowca z Panteonu. W tej odwrotnej kolejności prowadzeni są też zwiedzający - począwszy od ostatniego okresu w Rzymie, gdy sława Rafaela osiągnęła szczyty i gdzie zmarł, przez lata spędzone we Florencji aż do rodzinnego Urbino.